Menu
 • Dziś jest : 19 kwietnia 2024 Imieniny : Adolfa, Tymona, Pafnucego
 • Menu

  Przyroda to naturalne otoczenie człowieka

 • Przyroda to naturalne otoczenie człowieka

  Nie od dziś wiadomo, że zieleń i otoczenie natury wpływa na nas kojąco i ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Warto zatem otaczać się zielenią nie tylko w domu, ale również na tarasie czy balkonie. Otrzymamy w zamian dobre samopoczucie oraz zadowolenie z samodzielnie wyhodowanych i pielęgnowanych roślin. W jaki sposób uprawiać rośliny na balkonie? Dowiecie się z tego artykułu.

  Przyroda to naturalne otoczenie człowieka. Jak mówi teoria Wilsona, człowiek jest genetycznie uwarunkowany do przebywania wśród natury. Jeśli będzie pozbawiony widoku zieleni, jego organizm może mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem, rozregulować się i mieć problemy z powrotem na właściwe tory.

  W latach 80-tych amerykański psycholog Roger Ulrich na podstawie obserwacji doszedł do wniosku, że zieleń potrafi łatwiej zwalczać ból. Pacjenci leżący w salach, z których było widać rośliny, szybciej dochodzili do siebie, niż ci, którzy byli tego widoku pozbawieni. Zieleń korzystnie wpływała na samopoczucie chorych, poprawiała ogólną kondycję i dzięki temu przyczyniała się do szybszego powrotu do zdrowia. Bóle pooperacyjne pacjentów z pokojów z widokiem na zieleń wymagały mniejszej ilości środków przeciwbólowych, widać też było u nich mniejszy poziom stresu.

  Nie każdy może sobie pozwolić na ogród czy działkę. Wyprawy do parku nie dla wszystkich się nadają, nie zawsze możemy tam znaleźć ciszę i spokój. Dobrym sposobem na zapewnienie sobie zielonego azylu jest balkon lub taras albo nawet odpowiednio zagospodarowany parapet. Mogą znaleźć się na nim rośliny w skrzyniach, w doniczkach przymocowanych do poręczy czy pojemnikach wiszących lub też wolnostojące donice z większymi roślinami.

  Dobierając odpowiednio gatunki roślin, kreatywnie zagospodarowując balkon, możemy stworzyć sobie pieką przestrzeń do odpoczynku a także urozmaicić pożywienie czy poprawić zdrowie, włączając w nasze uprawy zioła.

  Przyroda to naturalne otoczenie człowieka

  Dobieramy rośliny do położenia balkonu

  Należy pamiętać, że nie każda roślina lubi słońce, czy cień. W zależności od usytuowania balkonu sadzimy na nim rośliny dostosowane do wymagań miejsca, w którym się znajdują. Trzeba wziąć pod uwagę siłę wzrostu rośliny, jej ekspansywność oraz możliwości przetrwania w pojemnikach balkonowych. Nie wszystkie krzewy czy byliny, które rosną okazale w ziemi będą zachowywały się tak samo w balkonowych pojemnikach.

  Balkony od strony południowej

  Na takich balkonach sadzimy rośliny światłolubne. Rano pada na nie nieco rozproszone światło wschodu, w południe mamy największe i intensywne naświetlenie. Wieczorem wprawdzie balkony te nie są oświetlone, jednak dzięki ciepłu nagromadzonemu w ciągu dnia nadal panują tam warunki typowe dla roślin światłolubnych.

  Rośliny polecane na balkony południowe to m.in aksamitki kwitnące od czerwca do października o płatkach w różnych ciepłych odcieniach, begonia biała lub różowa, chmiel japoński o ozdobnych liściach czy groszek pachnący, biały lub czerwony, który kwitnie od czerwca do sierpnia, popularne pelargonie i surf nie.

  Balkony od strony zachodniej

  Na balkonach od strony zachodniej możemy sadzić rośliny podobne do tych, co rosną na południowych. To dobre miejsce dla upraw, które zimują na tarasie czy balkonie pod przykryciem. Słońce operuje tu przez cały dzień, aż do jego zachodu. Światło padające na balkon zachodni jest rozproszone, mniej intensywne, niż południowe. Latem jest tam ciepło i widno, przez cały rok temperatura jest zrównoważona, zimą korzystniejsza niż na balkonach od wschodu czy północy.

  Rośliny, które tam zimują wymagają tylko starannego okrycia. Mogą, więc tam bytować najładniejsze i dekoracyjne gatunki roślin, kwitnące w różnych kolorach, od marca do października. Musimy tylko pamiętać, by je regularnie podlewać, w takim miejscu praktycznie codziennie.

  Balkon od strony wschodniej

  Z tej strony słońce oświetla intensywnie balkon tylko od rana do południa. Po południu mamy już tylko do czynienia ze słońcem rozproszonym.

  Na tego rodzaju balkonie mamy korzystne warunki wzrostu roślin przez cały rok. Jedynie zimą problemem mogą być mroźne wiatry i rośliny muszą być starannie okryte.

  Na tym balkonie watro posadzić te cieniolubne i wieloletnie, które są odporne na przemarzanie.

  Może to być na przykład barwinek pospolity, kwitnący na różowo i biało przez kwiecień i maj, czy stosowany, jako przyprawa bluszczyk kurdybanek fioletowych, drobnych kwiatkach, begonia czy fuksja.

  W tych warunkach dobrze trzymają się zarówno drobne błękitne niezapominajki jak i dostojne hortensje, kwitnące na biało lub różowo.

  Balkon północny

  Tutaj jest miejsce dla roślin, które lubią cień. Promienie słoneczne na balkon praktycznie nie docierają, na ich słabą obecność można liczyć jedynie wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Wprawdzie temperatura jest tam wyrównana, ale chłodniejsza niż otoczenie, co nie jest korzystne dla większości gatunków. Woda z doniczek paruje wolniej, rośliny słabiej kwitną, ich kolorowe liście są bledsze. Dobrze znoszą te warunki niektóre zioła lub plekantrus.

  W czym sadzić rośliny

  Korytka, doniczki o różnych rozmiarach, to nie tylko wybór estetyczny – zależy od niego też sposób wzrostu roślin. Jeśli doniczki są za małe rośliny nie mogą się dobrze rozwinąć, z kolei za duże powodują rozrost części korzeniowej kosztem naziemnej.

  Warto wybrać doniczki z wewnętrznym wkładem, który daje roślinom odpowiednią ilość miejsca do prawidłowego wzrostu i mają estetyczny wygląd.

  Ważny jest też odpływ wody z doniczki. Zalane wodą korzenie roślin są bardzo podatne na gnicie, choroby grzybowe. Nawet efektowne donice ceramiczne, warto zaopatrzyć w odpowiedni wkład. Są też takie ze zintegrowanym systemem nawadniania

  Istotne są też walory estetyczne doniczek. Warto zadbać, by pasowały do siebie i wystroju balkonu.

  Doniczki z tworzywa sztucznego są lekkie, ale czasem mało estetyczne.

  Z kolei ceramiczne są atrakcyjne, ciężkie, dobrze chronią korzenie roślin przed przegrzaniem i przemarzaniem zimą. Są za to drogie i podatne na uszkodzenia.

  Drewniane są z osłonkami, idealne do każdego otoczenia, trwałe, przyjazne dla roślin

  Betonowe, ciężkie i wytrzymałe polecane są do nowoczesnych aranżacji.

  Te z technorattanu dobre są nowoczesnych aranżacji, jak i tradycyjnych. Lekkie, wytrzymałe, estetyczne, łatwe do czyszczenia, nie odbarwiają się na słońcu, imitują z powodzeniem naturalny rattan

  Metalowe (z aluminium lub stali ocynkowanej) pasują do aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych. Dla roślin są stosunkowo lekkie, głównie stosowane, jako osłonki.

  Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: ( http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe ). W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *