Pyszne i zdrowe owsianki
Płatki owsiane to dla wielu osób podstawa śniadań. Popularne owsianki mogą być przygotowane na różne sposoby – na słodko lub w wersji wytrawnej. W każdej odsłonie są odżywczym składnikiem potraw.
Owies – wartościowe zboże
Owies jest bardzo wartościowym zbożem. Jego ziarna zawierają dużo białka, tłuszczów oraz znaczne ilości witamin, głównie z grupy B, oraz błonnika pokarmowego. Całe ziarno i produkty z niego otrzymywane: płatki, napój, mąka czy otręby, dostarczają cennych wartości odżywczych. Warto je włączyć do codziennej diety.
Jak wytwarzane są płatki owsiane?
Aby otrzymać płatki owsiane pełnoziarniste zgniata się całe ziarna owsa. Podczas przerobu oczyszczonego ziarna powstają płatki owsiane zwykłe, górskie (bardziej rozdrobnione) i błyskawiczne. Wszystkie rodzaje płatków, z oczyszczonego z otrąb owsa, poddane są wstępnej obróbce termicznej poprzez działanie pary. W celu zrobienia owsianki takie płatki wystarczy zalać wrzątkiem.
Co to znaczy płatki owsiane ekologiczne?
Płatki owsiane bio pochodzą z uprawy ekologicznej. Na opakowaniu takich płatków oprócz napisu eko, bio lub organic znajduje się zielony ekoliść, który potwierdza certyfikację ekologiczną. Podczas uprawy ekologicznego owsa nie były stosowane sztuczne nawozy ani opryski, pestycydy. Nie stosowano również GMO.
Dlaczego warto wybierać płatki owsiane bio?
Płatki owsiane mają wiele prozdrowotnych zalet. Aby w pełni z tego skorzystać i nie obciążać organizmu niepotrzebnymi dodatkami, warto wybierać płatki owsiane ekologiczne. Jedzenie tego zboża zapewnia siłę fizyczną i energię życiową. Płatki owsiane mają przyjemny smak i są lekkostrawne. Regularne ich spożywanie przynosi wymierne korzyści zdrowotne.
Wpływ płatków owsianych bio na zdrowie
Płatki owsiane pełnoziarniste:
- zalecane są osobom z podwyższonym poziomem cukru we krwi, a także diabetykom;
- pomagają w redukcji masy ciała – po zjedzeniu pełnoziarnistych płatków owsianych uczucie sytości zostaje na dłużej, ponieważ żołądek jest wolniej opróżniany;
- biorą udział w profilaktyce chorób układu krążenia – udowodniono, że owies obecny w diecie zmniejsza stężenie cholesterolu w osoczu krwi ogółem, a także powoduje polepszenie proporcji między frakcjami LDL i HDL;
- zawierają rozpuszczalny błonnik, który jest pomocny w schorzeniach układu pokarmowego: zaparciach, nieżytach śluzówki jelita, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Powstały żel chroni błonę śluzową żołądka i jelit przed podrażnieniami i infekcjami bakteryjnymi.
Jak używać płatków owsianych w kuchni?
Z płatków owsianych wymieszanych z suszonymi owocami, orzechami i pestkami przygotowuje się domowe musli. Można zrobić również granolę – potrzebny jest wtedy środek słodzący np. słód karobowy, daktylowy, jęczmienny lub ryżowy czy melasa buraczana lub trzcinowa. Taki słodzik dodaje się do płatków wymieszanych z bakaliami, a całość trzeba upiec w piekarniku na złoty kolor. Na bazie płatków owsianych i różnych owocowych czy/i orzechowych dodatków, można zrobić szybką i zdrową przekąskę w formie batoników. Jednak przeważnie pierwsze skojarzenie z płatkami owsianymi to – owsianka.
Owsianka – królowa śniadań
Owsiankę można przyrządzić na słodko z dodatkiem świeżych lub suszonych owoców, pestek i orzechów, z masłem ghee i z ulubionymi przyprawami: wanilią, cynamonem, anyżem. Do wytrawnej wersji owsianki dodaje się warzywa i dobry tłuszcz (oliwa, olej lniany, olej rydzowy). Wzbogaceniem smaku będą orzechy i pestki oraz aromatyczne zioła. Do obydwu wersji owsianki ugotowanej na wodzie, już na talerzu, można dodać mleko lub ulubiony napój roślinny, w tym również owsiany.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz