4 proste przepisy na smaczne zupy kremowe
Zupy kremy na dobre zagościły w jadłospisie Polaków. Są aromatyczne, gęste i sycące i doskonale komponują się z grzankami, groszkiem ptysiowym a nawet drobnym makaronem ryżowym. Sprawdzają się jako obiad w domu oraz lunch w pracy oraz można przygotować je na wiele sposobów. Poznaj 4 proste przepisy na zupy kremy i delektuj się ich smakiem, kiedy tylko zapragniesz!
Klasyka gatunku – krem pomidorowy
Mówiąc o zupach kremach, nie sposób nie wspomnieć kremu z pomidorów. Aby go przygotować, będziesz potrzebować:
ok. 1 kg świeżych pomidorów,
4 ząbki czosnku,
bulion warzywny lub drobiowy (ok. 300-400 ml),
bazylię,
masło,
opcjonalnie ¼ szklanki białego wina.
Masło rozgrzać na garnku lub patelni, dodać do niego przeciśnięty przez praskę czosnek oraz wino, jeśli zdecydujesz się je dodać. Następnie należy wrzucić do tego sparzone i obrane ze skórki pomidory pokrojone na kostkę. Krótko całość smażyć, a kolejno wlać gotowy bulion do środka. Całość gotować przez kilkanaście minut. Po tym czasie ściągnąć garnek z ognia i zmiksować wszystkie składniki na gładki krem, korzystając z blendera. Jeśli chcesz, by zupa krem miała bardziej aromatyczny charakter, możesz dodać trochę passaty. Zupę rozlaną do miseczek udekorować bazylią i podawać z ulubionymi dodatkami.
Krem z dyni – magia jesiennych obiadów
Zupą nieodłącznie kojarzoną z jesienną słotą jest krem z dyni. Jego przygotowanie jest bardzo proste i wymaga przygotowania tylko kilku składników:
1 kg dyni (waga przed obraniem),
2 ziemniaki,
masło,
3 ząbki czosnku,
kurkuma, imbir, pieprz sól,
350 ml bulionu,
opcjonalnie mleczko kokosowe.
Na maśle podsmażyć przeciśnięty przez praskę czosnek i dodać do niego pokrojoną w kostkę dynię i ziemniaki. Całość dusić przez ok. 10-15 minut. Następnie wlać bulion do pozostałych składników, dodać przyprawy i gotować na małym ogniu do miękkości warzyw. Całość zblendować, dodając mleczko kokosowe. Podawać z groszkiem ptysiowym i pestkami dyni.
Krem pieczarkowy – łagodny i aromatyczny
Do przygotowania tej prostej zupy potrzebne Ci będą następujące składniki:
500-800 g pieczarek (w zależności od tego, jak bardzo aromatyczna ma być zupa),
2 ziemniaki,
1 marchew,
kawałek selera,
450 ml bulionu,
masło,
sól i pieprz,
opcjonalnie śmietanka.
Obrane i pokrojone pieczarki obsmażyć na maśle razem z pokrojoną na kostkę marchewką, ziemniakami i selerem. Całość dusić przez ok. 10 minut, a następnie zalać bulionem i doprawić do smaku. Po kilkunastu minutach gotowania zdjąć z gazu i wymiksować za pomocą ręcznego blendera. Można dodać kleksa ze śmietanki już w miseczce, albo zabielić od razu całą zupę krem.
Krem z czosnku – uczta dla podniebienia
Niezwykły aromat kremu czosnkowego można uzyskać dzięki poddaniu głównego składnika trzykrotnej obróbce cieplnej. Oto, jak to zrobić:
3 główki czosnku,
3 ziemniaki,
0,5 litra bulionu,
300 ml śmietanki 30% lub 18%,
oliwa,
sól, biały pieprz.
Z całych główek czosnku obciąć jedynie samą górę, tak aby ząbki zostały delikatnie odsłonięte – lekko skropić je oliwą i ułożyć na blasze. Ziemniaki pokroić i również dorzucić do czosnku – całość piec ok. 45 minut. Następnie wyjąć warzywa i obrać ząbki czosnku, od razu wrzucając je na patelnie razem z ziemniakami. Smażyć przez ok. 5 minut. Do garnka z gorącym bulionem wrzucić czosnek z ziemniakami i gotować przez kolejne 10-15 minut. Po tym czasie ściągnąć zupę z ognia i wykorzystać blender do dokładnego zmiksowania na gładki krem. Dodać śmietankę i doprawić do smaku. Krem z czosnku najlepiej smakuje z tartym serem i grzankami.
Smacznego!
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz