Menu
 • Dziś jest : 12 grudnia 2018 Imieniny : Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
 • Menu

  Andrzejki święto znane wszystkim

 •  

  Kochani to już jutro wiecie o tym? Święto znane i lubiane jak jest u Was? Bawicie się czy unikacie? Bo o czym mówię chyba wie każdy prawda? Andrzejki każdemu znane choćby z tradycyjnego lania wosku bądź ołowiu na wodę po którym następowało odczytywanie kształtu odlanej figury przez dziewczynę która wosk/ołów lała była najistotniejszym elementem zabawy w każdym rejonie Polski od gór po morze. Każda panna chciała poznać odrobinę choć swoją przyszłość. Odgadywanie co kryje się za danym odlewem integrowało ludzi, odciągało od szarości dnia codziennego. Było doskonałą rozrywką dla młodszych i starszych, zapewniało chwile spędzone w gronie najbliższych przyjaciół czy rodziny. Chcąc poznać swoją przyszłość kiedy dziewczyna wyjdzie za mąż i za kogo w wielu regionach Polski było różne. Na Mazowszu każda panna przychodziła z nóżką cielęcą. Nóżki układane były na podłodze. Następnie wpuszczano psa, a czyją kostkę pierwszą złapał ta panna wychodziła pierwsza za mąż. Panny i kawalerowie, by poznać imię swojej drugiej połówki układali pod poduszką kartki z imionami. Karta z imieniem która następnego ranka była wyciągnięta jako pierwsza zdradzała imię naszej drugiej połówki. Należy jednak zaznaczyć, by wróżba mogła się spełnić trzeba cały dzień pościć.

  Sny również były jednym z elementów które mogły nam zdradzić przyszłość.

  Bardzo istotne było kto nam się przyśni w noc poprzedzającą Andrzejki gdyż to właśnie ta osoba poprowadzi pannę do ślubu.

  Do wróżb wykorzystywano również ptactwo np. Gąsior któremu zasłonimy oczy i wpuścimy do pomieszczenia podchodząc do jakiejś panny pierwszy gwarantuje jej męża jeszcze w tym roku.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Pstrąg nie tylko w górach. Podpowiadamy, jak i gdzie kupić najlepszą rybę

  Pstrąg to prawdziwy rarytas. Jego delikatne, białe i chude mięso smakuje naprawdę wszystkim. Najwięksi amatorzy na smażonego pstrąga jeżdżą w...

  Zamknij