Menu
 • Dziś jest : 13 lipca 2024 Imieniny : Irwina, Margarety, Sary
 • Menu

  Co trzeba wiedzieć o macie do jogi przed jej zakupem?

 • Co trzeba wiedzieć o macie do jogi przed jej zakupem?Kiedy przygotowujemy się do swoich pierwszych zajęć jogi zapewne główną rzeczą, o którą się martwimy jest to czy damy sobie radę oraz czy nasze ciało podoła tym wszystkim skomplikowanym figurom. Oczywiście zwykle są to uzasadnione obawy, ale jest jeszcze jedna rzecz, która jest ogromnie ważna. Chodzi mianowicie o wybór odpowiedniej maty do jogi.

  Większość osób z pewnością myśli, że zwykła, pierwsza lepsza mata z marketu wystarczy. Tymczasem jest to najważniejszy sprzęt podczas uprawiania jogi, który pozwoli nam poprawnie i przede wszystkim bezpiecznie wykonywać ćwiczenia. Dlatego też, na jej wybór powinniśmy poświęcić nieco więcej naszego czasu.

  Gruba czy cienka?

  Jeśli odwiedzimy jakikolwiek sklep zajmujący się sprzedażą mat do jogi dowiemy się, że ich grubości zaczynają się od 1,5 mm i dochodzą nawet do 6 mm. W czym jednak tkwi różnica? I która z nich lepiej sprawdzi się właśnie w naszym przypadku?

  Maty grube są świetnym wyborem ze względu na to, że dzięki nim wykonywanie ćwiczeń jest znacznie bardziej komfortowe. Używając ich nie wyczujemy żadnych nierówności podłoża, ale także uchronimy się przed oddziaływaniem zimna wydobywającego się na przykład z podłogi. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które mają problemy ze stawami i miękkie podłoże to podstawa ich ćwiczeń. Taka mata do jogi ma jednak również poważną wadę, jaką jest jej spory ciężar. Dlatego też, nie jest zbyt wygodnym wyborem w przypadku osób, które na zajęcia dojeżdżają komunikacją miejską.

  Osoby, które cenią sobie przede wszystkim mobilność i nie skarżą się jeszcze na żadne dolegliwości związane na przykład z kolanami, powinny więc zdecydować się na zakup maty cieńszej. Jest ona lekka i praktyczna, ale co również istotne dla wielu osób, po prostu tańsza. Jeśli zatem liczy się dla nas cena, mata pomiędzy 1,5 a 4 mm powinna być idealna.

  Zwróć uwagę na materiał!

  O tym czy nasza mata do jogi będzie nam służyć przez długie lata, a także czy nie będziemy mieli problemu z jej czyszczeniem, decyduje materiał, z którego została wykonana. Dlatego należy podczas zakupów zawsze dopytać sprzedawcę o tą kwestię.

  Do niedawna najbardziej uniwersalną, a przez to również najbardziej popularną matą do jogi była ta wykonana z PVC. Przede wszystkich jest ona bardzo tania, co szczególnie dla początkujących miłośników jogi bywa bardzo istotne. Poza tym jej czyszczenie jest niezwykle proste – wystarczy tak naprawdę wrzucić ją do pralki. Niestety jej poważnymi wadami jest pozostawiająca wiele do życzenia trwałość oraz średnia antypoślizgowość, co skutkuje niższym komfortem podczas wykonywania ćwiczeń.

  Dość innowacyjnym materiałem, z którego robi się obecnie maty jest TPE. Jego najważniejszą cechą jest bardzo duża trwałość oraz świetna antypoślizgowość. Niestety mata do jogi z TPE wymaga nieco więcej naszego czasu gdy chodzi o jej czyszczenie. Możemy to robić tylko ręcznie, używając do tego jedynie mydła. Jest to jednak bardzo dobry produkt dla osób dbających o środowisko naturalne, gdyż TPE jest materiałem podlegającym recyklingowi.

  Do mat z najwyższej półki zdecydowanie zaliczają się obecnie przede wszystkim te wykonane z naturalnego kauczuku. Jest to również materiał biodegradowalny, a przy tym niezwykle wytrzymały. Niełatwo jest uszkodzić taką matę i co bardzo ważne zapewnia doskonałą przyczepność, nawet w przypadku osób, które w trakcie zajęć mocno się pocą.

  Maty do jogi z kauczuku mają jednak swoje wady, do jakich trzeba zaliczyć ich cenę, wagę oraz kłopot z ich czyszczeniem. Takiego rodzaju maty nie możemy wrzucić po prostu do pralki czy nawet odkurzyć za pomocą odkurzacza. W tym przypadku musimy zainwestować w specjalny spray lub przygotować własną miksturę z octu jabłkowego. Większość osób korzystających z mat kauczukowych uważa jednak, że są one warte zarówno swojej ceny jak i wysiłku związanego z utrzymaniem jej w czystości.

  Podczas wyprawy na zakupy pamiętajmy również, że zbyt tania mata do jogi może świadczyć o jej bardzo słabej jakości. Zazwyczaj ceny tych markowych produktów wahają się w granicach 70-400 zł. Nie dajmy się więc nabrać na zakup czegoś co tylko z nazwy jest profesjonalną matą do jogi.

  Inspiracją do napisania poradnika był sklep YogaBazar.pl i dostępna u nich specjalistyczna mata do jogi dla osób ćwiczących z dużą częstotliwością.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *