Menu
 • Dziś jest : 13 lipca 2024 Imieniny : Irwina, Margarety, Sary
 • Menu

  Czy sok tłoczony z jabłek można pić codziennie?

 • Stare porzekadło mówi: jedno jabłko z wieczora i nie trzeba doktora. Oczywiście nawet codzienne spożywanie owoców nie uchroni nas przed infekcjami czy innymi dolegliwościami. Na pewno wpływa jednak na wzmacnianie odporności i całego organizmu. Czy jednak soki z tłoczonych jabłek mogą być tak zdrowe, jak całe owoce? Na pewno nie wszystkie. Wyjaśniamy, po jakie produkty warto sięgać i jakich oznaczeń szukać na opakowaniach.

  Sok jabłkowy NFC – co to znaczy?

  Być może spotkałeś się z określeniem „NFC”, które czasem pojawia się na kartonie czy etykiecie. Może występować samodzielnie lub jako „sok jabłkowy NFC”, „sok porzeczkowy NFC” itd. Co to właściwie oznacza? Warto wiedzieć, bo to może być spora zmiana dla Twojego zdrowia i odżywiania. „NFC” jest skrótem od angielskiego not from concentrate. Oznacza to, że sok, który masz przed sobą, nie został wyprodukowany z koncentratu, a z całych owoców. Mógł zostać natomiast poddany delikatnej filtracji czy pasteryzacji, która jednak nie pozbawiła go cennych wartości odżywczych.
  Sok z koncentratu a sok z tłoczonych owoców

  Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma produktami? Przede wszystkim w sposobie obróbki. Koncentrat także może powstać z wytłoczyn, natomiast dodaje się do niego różne substancje pomocnicze, które klarują napój. Co więcej, w koncentracie często spotkamy żelatynę. Taki produkt przekazywany jest do producenta, który rozcieńcza go wodą i sprzedaje jako sok. Oczywiście będzie on smaczny i nawet dobry jakościowo, jednak nie będzie miał już wiele wspólnego z prawdziwym, naturalnym owocem. Musisz wiedzieć, że większość soków w sklepach to tego typu napoje.

  Warto zwrócić uwagę na soki tłoczone z jabłek czy innych owoców, które nie zostały tak mocno przetworzone. Dobry sok jabłkowy NFC powinien powstać z całych owoców, a następnie być poddany jedynie delikatnej obróbce, takiej jak minimalna filtracja czy pasteryzacja w niskiej temperaturze. Dzięki temu produkt zachowuje to, co najcenniejsze w owocach.
  Jak często pić soki z tłoczonych jabłek?

  O ile mówimy o sokach z tłoczonych jabłek z oznaczeniem NFC oraz poddanym niewielkiej obróbce, to śmiało możemy sięgać po nie codziennie. Pamiętajmy, że wszystkie owoce zawierają dużo cukrów prostych. Sprawdzajmy więc, jaka jest dodatkowa zawartość cukru w produkcie. To ważne ze względu na naszą dietę, zwłaszcza jeśli chcemy zachować zgrabną sylwetkę.

  Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na przykład na to, skąd pochodzą owoce, użyte do produkcji soku jabłkowego NFC. Polskie jabłka słyną z dobrej jakości, najlepiej więc, jeśli producent dysponuje własnym sadem. Takie informacje często znajdziemy na opakowaniu lub na stronie firmy.

  Dietetycy zalecają, aby dzienna ilość spożycia płynów dochodziła do dwóch litrów. To ważne dla prawidłowego nawodnienia oraz różnych funkcji naszego organizmu. Większą część płynów powinna stanowić woda, ale śmiało można uzupełnić tę dawkę ziołowymi naparami czy sokami z tłoczonych jabłek i innych owoców.

  Więcej informacji znajdziesz na https://naszatlocznia.pl/k/soki/owocowe/jablko/

  tekst sponsorowany

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *