Czy sushi może jeść każdy?
Wokół sushi, najsłynniejszej japońskiej potrawy, narosło ostatnimi czasy wiele wątpliwości. Niektórzy zachwycają się jej dobrym smakiem, niskokalorycznością i zdrowotnymi aspektami – w końcu ryby znane są ze swoich odżywczych wartości.
Inni wskazują, że surowe mięso ryb, które jest przecież podstawowym składnikiem tego japońskiego dania, jest nie tylko niezdrowe, a wręcz niebezpieczne: mogą się w nim pojawić pasożyty, bakterie i metale ciężkie, wywołujące zatrucia, wymioty i inne dolegliwości żołądkowe. A już szczególnie przed jedzeniem sushi przestrzega się kobiety w ciąży, które przy silnej biegunce czy wymiotach mogą narazić się na odwodnienie. Jak to jest naprawdę i kto ma rację? Czy sushi może jeść każdy, czy istnieją jakieś przeciwwskazania?Jak to zwykle bywa w takich wypadkach, panika przed sushi jest zdecydowanie przesadzona. Tak naprawdę ważniejsze jest nie to, co jemy, ale w jakich warunkach i gdzie to jemy. Wielbiciele japońskiego przysmaku oraz wszyscy ci, którzy chcą spróbować go po raz pierwszy, mogą czuć się bezpieczni, jeśli tylko wybiorą sprawdzoną restaurację. Ponieważ podstawę sushi najczęściej stanowi surowa ryba, przy jej przyrządzaniu najważniejsza jest higiena. Ryba musi być odpowiednio schłodzona, aby zachowała swoje właściwości, a jednocześnie żeby usunięto większość szkodliwych substancji. Z reguły dobre restauracje serwujące taki typ kuchni bardzo dbają o zdrowie klienta, dlatego nie warto oszczędzać i jadać w miejscach, do których nie mamy zaufania. Niezmiernie ważne jest, by użyte składniki – ryby bądź warzywa – były jak najwyższej jakości. Restauracje, gdzie kucharz przygotowuje sushi na oczach klientów, starając się, by było także estetycznie podane, z pewnością będą dobrym wyborem. Również przygotowując sushi w domu, trzeba koniecznie pamiętać o zakupie świeżych ryb w sprawdzonym sklepie.
Sushi przygotowane prawidłowo i zgodnie z zasadami higieny nie stanowi zagrożenia dla nikogo, również dla kobiet w ciąży (oczywiście, pod warunkiem, że nie jesteśmy uczuleni na żaden ze składników). Choć dla stuprocentowej pewności lekarze często doradzają, by ciężarne decydowały się raczej na sushi z warzywami i pieczoną rybą. W niektórych restauracjach znajdziemy nawet specjalne menu dla kobiet w ciąży: to również oferta, z której warto skorzystać, jeśli mamy na to ochotę. Lekkostrawny ryż, warzywa i bogata w kwasy omega ryba to proste, wartościowe jedzenie: choć może nie aż tak wartościowe, jak zwykło się uważać. Oczywiście, ryba to dla naszego organizmu prawdziwa skarbnica zdrowia, jednak porcja, jaką znajdziemy w jednej rolce sushi, jest niewielka. Naprawdę zdrowe jest to sushi, w którym zawartość ryby jest największa, a głównymi dodatkami są niskokaloryczne warzywa. Pamiętajmy też, że potrawa, w której dodatkami są śmietankowy serek, kremowy sos, majonez lub awokado, będzie dużo bardziej kaloryczna, niż mogłoby się wydawać. Jeśli więc skrupulatnie liczymy kalorie, dla spokoju sumienia zwróćmy uwagę na gatunek użytej ryby oraz na ilość ryżu.
Portal ŚwiatSushi.com.pl wsparł nas merytorycznie.
Sushi każde jest smaczne. Wszystko idealnie skomponowane w smaku. Mogę zdradzić że nie warto kupować sushi na tackach z marketu, ponieważ są one nie świeże i nie dobre. Jak już, jak pierwszy raz chcemy spróbować sushi to polecam Berlin – i obojętnie jaką restauracje w centrum, nawet w galerii. Tam gdzie Pani Chinka swoimi małymi rączkami skleja małe sushi.