Menu
 • Dziś jest : 19 lipca 2024 Imieniny : Alfreda, Wincentego, Wodzisława
 • Menu

  Dieta Dukana – dieta cud?

 • Dieta Dukana - dieta cud?

  Dieta Dukana – dieta cud?

  Od kilku lat dieta Dukana przebojem zdobywa serca i żołądki tych, którzy marzą o zrzuceniu zbędnych kilogramów. Na czym polega jej fenomen i czy rzeczywiście daje tak rewelacyjne efekty?

  Dukan vs. jo-jo

  Hasło \”efekt jo-jo\” powoduje zaciskanie się pięści u każdej osoby, która walczy z nadwagą. Jest to występujące w większości diet zjawisko powracania do wyjściowej wagi po zakończeniu etapu odchudzania. Krótko mówiąc – efekt jo-jo niweluje wszystko to, co udaje się osiągnąć, narzucając sobie restrykcyjne wymogi żywieniowe.

  Pierre Dukan, francuski dietetyk, opracowując swoją dietę, miał na uwadze to niekorzystne zjawisko. W swojej pracy wykorzystał wieloletnią praktykę lekarską, dzięki której wpadł na pomysł zrezygnowania z typowych założeń towarzyszących odchudzaniu – zrezygnował z zalecania jak najmniej kalorycznych posiłków na rzecz żywności wysokobiałkowej, przy równoczesnym ograniczeniu spożycia węglowodanów oraz tłuszczy.

  Jak działa Dukan?

  Dieta Dukana ma 4 fazy: uderzeniową, równowagi, utrwalania oraz fazę białkowych czwartków. Zaletą tego programu jest jego mała restrykcyjność pod względem kalorczyności – posiłki można dopasować do indywidualnych potrzeb i nie są one \”głodowe\”. Poza tym kluczowy jest brak efektu jo-jo, a raz uzyskaną wagę można utrzymać do końca życia dzięki wprowadzeniu do tygodniowej rutyny białkowych czwartków.

  Efekty diety Dukana uzyskiwane są dzięki jednemu z podstawowych mechanizmów naszego metabolizmu – trawienie białka odbywa się tylko w obecności tłuszczy. Tak więc jeżeli tego tłuszczu nie dostarczymy wraz z pożywieniem, organizm pobierze go z zapasów, czyli tkanki tłuszczowej.

  Wady i zalety

  Spadek masy ciała na tej diecie następuje szybko, a efekty – o ile będziemy stosować białkowe czwartki – są trwałe. Głównie te dwa fakty wzbudzają entuzjazm zwolenników Dukana. Jednak są też wrogowie tego programu. Oni z kolei zazwyczaj wskazują na fakt, iż dieta skupiona na białku jest uboga w pozostałe składniki, w tym błonnik i witaminy, co powoduje osłabienie nie tylko układu pokarmowego, ale też odporności organizmu. Krytykują oni również to, iż po zastosowaniu tego programu zostaje się w nim już do końca życia (rutyna białkowych czwartków), jeżeli chce się utrzymać osiągnięte efekty.

  Dieta Dukana, tak jak każda inna dieta, ma swoje wady i zalety. Jej zastosowanie zależy od osobistych preferencji. Istotne jest też również, aby wspierać się konsultacjami z dietetykiem i unikać wprowadzania takiego programu żywieniowego na własną rękę.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *