Menu
 • Dziś jest : 16 czerwca 2022 Imieniny : Aliny, Justyny, Benona
 • Menu

  Dieta oczyszczająca i jej wspomaganie

 • Życie w ciągłym biegu, stresie, gonitwie za marzeniami nie sprzyja naszemu zdrowiu. Częsty brak ruchu i zła dieta powodują, że nasz organizm zaczynają dopadać pewne dolegliwości. My sami często zrzucamy to na zmęczenie licząc, że minie gdy raz na jakiś czas zrobimy sobie mały odpoczynek. Nie warto się jednak oszukiwać. Sami gdzieś w głębi wiemy, że działamy na niekorzyść naszego organizmu. Warto wtedy choć na chwilę zwolnić, zastanowić się, co dalej. Czasami tak niewiele potrzeba. Dieta oczyszczająca dla niektórych brzmi groźnie, ale taka nie jest. Jej zadaniem jest dostarczenie naszemu organizmowi niezbędnych składników które wspomogą naszą przemianę materii. Dieta ta nie zapewnia szybkiej utraty masy ciała jest raczej motorem do pozbycia się toksyn złogów które zalegają w naszym organizmie. Opiera się głównie na produktach z dużą zawartością błonnika pokarmowego, owocach i warzywach, a więc jest niskokaloryczna. Produkty te mają niski indeks glikemiczny, więc sprawiają, że nasz organizm zaczyna zużywać tkankę tłuszczową i pozbywać się z niej szkodliwych produktów które się tam nagromadziły. Niezwykle ważną rzeczą jest, że dieta jest przeznaczona tylko dla osób dorosłych, w pełni zdrowych. Diety nie powinny stosować dzieci, dojrzewający chłopcy i dziewczynki, osoby starsze oraz kobiety w ciąży i okresie karmienia.

  W jakim celu stosować dietę?

  Rocznie nasz organizm przyswaja do 7 kg różnego rodzaju toksyn zawartych w wodzie, żywności czy powietrzu które zatrzymują się w naszym organizmie. Taka ogromna ilość toksyn negatywnie wpływa na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

  Zasady diety oczyszczającej :

  Czas trwania diety to okres od minimum 3 dni do tygodnia

  Spożywanie dużej ilości wody – minimum 2 litry

  Warzywa i owoce to priorytet gdyż zawierają naturalne źródło antyoksydantów, detoksykantów, składników mineralnych i witamin. Spożywaj je pod każdą postacią zupy, surówki, soki świeżo wyciśnięte. Pamiętając, że kiszonki są źródłem bakterii fermentacji mlekowej, wpływają korzystnie na florę jelitową. Warto korzystać z produktów sezonowych. Wiele związków w roślinach wykazuje się aktywnością biologiczną, wspomaga organizm w wydalaniu toksyn. Warzywa i owoce są bogaty źródłem błonnika który oczyszcza jelita ze złogów metabolicznych. Ponadto wpływa korzystnie na skład mikroflory jelitowej.

  Zioła, napary, herbaty to nieodzowny element diety oczyszczającej. Napary z ziół na bazie pokrzywy, rumianku, kolendry, kopru włoskiego, mięty wymieniać można w wiele. Herbaty białe i zielone . Zioła (np. Oregano, bazylia…)które dodajemy do potraw wszytko to wspomoże naszą dietę.

  Siemię lniane to bogactwo kwasów omega 3, witamin i minerałów. Wpływa korzystnie na funkcje układu pokarmowego.

  W czasie diety oczyszczającej warto zrezygnować z kawy, czarnej herbaty, wszelkich używek (alkohol, papierosy) oraz z napojów szczególnie tych gazowanych.

  Stosując dietę oczyszczającą dodatkowo możemy ją wspomóc.

  Natryski są nieocenionym elementem przy diecie oczyszczającej. Zaczynamy je i kończymy ciepłym strumieniem wody. Czynność wykonujemy naprzemiennie. Pamiętajmy jednak, by pod wodą chłodną być 3 razy krócej niż pod ciepłą. Automasaże wykonywane np. Rękawicą frotte od stóp w górę w kierunku serca. Oczyszczą one skórę oraz poprawią krążenie krwi i limfy. Im żwawiej one krążą tym szybciej nasz organizm pozbywa się toksyn, a tkanki są lepiej zaopatrzone w tlen oraz składniki odżywcze.

  Sport to zdrowie

  Podczas intensywnego wysiłku pocimy się, a wraz z potem wydalamy przez skórę toksyny skumulowane w naszym organizmie. Codzienna poranna gimnastyka wykonywana przez co najmniej 15 minut wykonywana w coraz szybszym tempie, by się spocić pozwoli nam na lepsze samopoczucie. Ponadto unikniemy wzdęć. Na aktywność sportową powinniśmy przeznaczyć od 40 do 60 minut dziennie. Warto więc wybrać sobie jakiś sport który będziemy sukcesywnie trenować np. aerobik, pływanie, bieganie, jazda na rowerze… Możliwości jest wiele

  Sauna

  Jeśli nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych (chorób serca, układu krążenia, chorób nerek czy nadciśnienia tętniczego) wybierzmy się do sauny. Może być parowa bądź sucha. Siedząc w kabinie będziemy się pocić w sposób przyjemny. W przeciągu jednego niezbyt ciepłego dnia człowiek potrafi wydzielić do litra potu. Podczas półgodzinnego pobytu w saunie stracimy nawet kilka litrów.

  Jak w każdej diecie najważniejsza jest rozwaga, zdrowy rozsądek, umiar to podstawa dla naszego zdrowia. Przy sukcesywnie wykonywanej diecie efekty będą długotrwałe.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *