Dieta po zawale serca
Zawał serca jest chorobą, która zazwyczaj pokazuje nie tylko nieprawidłowości w pracy układu krążenia, ale również jest efektem zaniedbań w dziedzinie aktywności fizycznej czy odpowiedniego żywienia. Każda osoba po zawale serce musi przykładać ogromną wagę do profilaktyki wtórnej, która pozwoli na uniknięcie powtórnych problemów z układem krążenia, a nawet kolejnego zawału. W ramach rehabilitacji pozawałowej niezbędna jest odpowiednia aktywność fizyczna, oparta na ćwiczeniach aerobowych, jednak równie istotna jest właściwa, wprowadzona na co dzień dieta.
Kiedy wskazana jest dieta po zawale?
Dieta po zawale wprowadzona być powinna zwłaszcza u tych osób, u których przyczyny ataku serca leżą w otyłości czy nadwadze.
Nieprawidłowe odżywianie, spożywanie nieregularnych posiłków, bogatych w tłuszcze zwierzęce oraz nieprawidłowe proporcje przyjmowanych do organizmu witamin i mikroelementów powodują zazwyczaj pogorszenie stanu zdrowia. Jako że przyczyny zawału serca oscylują zazwyczaj wokół cholesterolu, pierwszym krokiem osoby, która przebyła zawał, powinno być ograniczenie dostarczania tej substancji do organizmu. W innym przypadku nawet leki obniżające cholesterol nie zdadzą się na wiele.
Dieta powinna być wprowadzona zasadniczo u wszystkich osób, które przebyły zawał. Jeśli dana osoba nie cierpiała z powodu otyłości ani podniesionego cholesterolu, dieta dostosowywana jest w taki sposób, aby dostarczyć do organizmu dodatkowych, korzystnych dla układu krążenia i serca substancji. W ten sposób kondycja narażonych na choroby i uszkodzenia organów podnosi się dzięki dostarczaniu wraz z dietą odpowiednich dodatków.
Zasady diety po zawale
Dieta po zawale przede wszystkim powinna być odpowiednio przemyślana. Podstawą jest, jak w przypadku każdej diety w okresie rehabilitacyjnym, spożywanie regularnych, niewielkich, ale częstszych posiłków, które będą dostarczać do organizmu niezbędne substancje i jednocześnie gwarantować poczucie sytości. Zastosowanie właściwej diety pod kątem składników bez dotrzymywania zasady o właściwym porcjowaniu pożywienia, może skończyć się problemami natury gastrycznej.
O tym, jaka ma być podaż kaloryczna w diecie po zawale decyduje przede wszystkim kardiolog. Zależy to m.in. od próby wysiłkowej, która określa, jaką aktywność fizyczną powinien realizować dany pacjent. W niektórych przypadkach istnieje możliwość uzyskania przykładowych diet dla zawałowców na miejscu, w poradni kardiologicznej. W innych placówkach pracuje zwykle doświadczony dietetyk, który po zapoznaniu się z dokumentacją choroby oraz zaleceniami rehabilitacyjnymi będzie w stanie przystosować dla pacjenta właściwy plan dietetyczny.
Co jeść, czego nie jeść?
Dieta po zawale zwykle wiąże się z koniecznością stracenia kilku kilogramów w przypadku nadwagi, albo kilkudziesięciu w przypadku otyłości. Niezbędne jest również rozsądne zarządzanie ilością dostarczanego do organizmu „złego” cholesterolu LDL. W związku z tym dieta dla zawałowca na pierwszym miejscu wyklucza przyjmowanie większości pokarmów pochodzenia zwierzęcego w myśl zasady, że tłuszcze pochodzenia zwierzęcego mogą stanowić maksymalnie 10% wszystkich przyjmowanych kalorii. Tłuste sery, mięsa oraz wyroby wędliniarskie czy jaja kurze należy zastąpić chudym mięsem drobiowym, rybami, warzywami i owocami. W przypadku spożywania pokarmów bogatych w cukry warto decydować się na pożywne posiłki, a nie puste kalorie – np. koktajle owocowe przygotowywane w domu zamiast kupionych lodów. Korzystne jest spożywanie orzechów, czosnku, ziołowych herbat.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem zawalserca.net – zbiór poradników na temat leczenia, diagnozowania i zapobiegania atakom serca.
Cenne wskazówki
Ciekawy artykuł warto poczytać .
Bardzo ciekawy artykuł. Warto wiedzieć jak można sobie pomóc 🙂
Niestety bardzo mało osób tak na to patrzy
Wspaniała treść! I bardzo przydatna
Warto od czasu do czasu sobie o tym przypomnieć
Ciekawie napisane 🙂 Oby tylko zawał nas nie dotknął !
Oj to prawda szkoda tylko, że niektórzy zapominają o swoim zdrowiu i gonią nie wiadomo za czym