Dieta przy wymiotach: co jeść i pić przy burzliwym układzie pokarmowym?
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego potrafią utrudniać funkcjonowanie. Nawet tak proste czynności, jak jedzenie i picie, mogą stanowić wyzwanie. Podpowiadamy, co jeść i pić przy wymiotach, aby wspomóc swój organizm w trudnym dla niego czasie!
Wymioty i biegunki to wyjątkowo nieprzyjemne dolegliwości, które osłabiają organizm i utrudniają normalne funkcjonowanie. Ich wystąpienie sprawia, że nawet tak zwykła rzecz jak jedzenie, staje się problemem. Podpowiadamy, po co warto sięgnąć, aby wspomóc swój organizm w tych trudnych chwilach.
Przyczyny żywieniowe wymiotów i biegunki
Dolegliwości takie jak biegunki czy wymioty są najczęstszym objawem infekcji wirusowych (tzw. grypy żołądkowej) oraz problemów natury żywieniowej. Zjedzenie nieświeżego produktu lub produktu drażniącego (np. o wysokim poziomie ostrości) może spowodować podrażnienie i rozregulowanie się układu trawienia.
Powodem biegunek i wymiotów mogą być także alergie pokarmowe, np. nadwrażliwość na gluten lub problem z trawieniem laktozy (obecnej w produktach mlecznych)
Do produktów spożywczych, które szczególnie często są winowajcami mdłości, biegunek i wymiotów możemy zaliczyć: mleko i przetwory mleczne, żywność typu fast food (pizza, burgery, kebab) oraz pikantne potrawy.
Jak łatwo się domyślić, w momencie gdy dojdzie do zatrucia, najlepiej jest nie sięgać po ciężkostrawne potrawy oraz takie, którymi można jeszcze mocniej podrażnić układ pokarmowy.
Co jeść, gdy się wymiotuje?
Nawet wtedy, gdy dolegliwości ze strony układu pokarmowego sprawiają, że nie masz apetytu – musisz jeść. Najlepiej sięgać po lekkostrawne potrawy i spożywać je porcjami 3-4 razy dziennie. Dobrym wyborem będą potrawy… inspirowane dietą niemowlaków. Kaszki i kleiki ryżowe, ugotowane płatki ryżowe z dodatkiem jabłka lub ugotowanej marchwi, to bezpieczny wybór, który pomoże Ci w tych trudnych chwilach zyskać nieco siły. Dobrym wyborem są także posiłki dla maluchów, zamykane w słoiczkach. Najlepiej jednak wybrać te na bazie warzyw, a nie owoców – będą bezpieczniejszą opcją.
Wiele osób poleca także kisiel oraz biszkopty (np. namoczone w herbacie). Nie jest to zły wybór, warto jednak pamiętać, że taki posiłek to praktycznie sam cukier. Sięgaj po nie w ostateczności, gdy brak apetytu uniemożliwia Ci zjedzenie czegokolwiek innego.
Jeśli dolegliwości dotyczą dziecka, a nie osoby dorosłej – polecamy Ci artykuł na www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/co-na-biegunke-lub-wymioty-dieta-dla-dziecka. Znajdziesz w nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Co pić, gdy się wymiotuje?
Dbanie o to, aby się nie odwodnić, to podstawa. Najważniejsze jest picie odpowiedniej ilości płynów (min. 2 l wody dziennie) oraz sięganie po roztwory nawadniające. Możesz przygotować je samodzielnie (łącząc 1 l wody z 2 łyżeczkami soli i 6 łyżeczkami cukru) lub sięgnąć po produkt apteczny. Warto sięgać także po napary ziołowe, np. z mięty oraz z rumianku, które łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Sprawdzonym patentem na nudności jest także napar z imbiru. 3 plasterki świeżego imbiru zalej gorącą wodą. Dodaj łyżeczkę cukru i miodu. Wypij po przestudzeniu.
Oprócz zwracania uwagi na to, co jesz i pijesz – zwracaj uwagę na temperaturę. Unikaj zimnych lub gorących potraw (najlepsze są te lekko ciepłe) oraz gorących napoi. Nie popijaj jedzenia. Staraj się także nie leżeć po jedzeniu, bo może to potęgować nudności.
Źródło:
https://www.ptfarm.pl/pub/File/wydawnictwa/bromatologia/4_06/Bromatologia_4_2006.pdf
https://wszechnica.roche.pl/content/dam/hcp-portals/poland2/documents/poradniki/pacjenci/onkologia/Dieta%20nudno%C5%9Bci.pdf
Dodaj komentarz