Domowe sposoby na kaca
W głowie huczy ci po wczorajszej imprezie, światło razi w oczy i każdy dźwięk wydaje się nieznośny. A terminy gonią, pracodawca czeka, życie nie pozwoli ci odpocząć i odespać poprzedniej nocy. Co robić?
O możliwych konsekwencjach ostrego balowania warto pomyśleć już na dzień przed. Solidny, tłusty posiłek zjedzony przed imprezą wydłuży czas wchłaniania się alkoholu z jelita cienkiego do krwi i osłoni nas przed najgorszymi efektami. Jeżeli nie znajdziemy czasu na duży posiłek, albo jesteśmy na diecie, tuż przed piciem alkoholu wypijmy szklankę mleka, albo kilka łyżek oleju.
Doświadczenie uczy, że mieszanie alkoholi może mieć różne skutki, ale najbardziej niebezpieczne jest mieszanie mocnych alkoholi z piwem, cydrem, albo winem musującym. Te ostatnie zawierają dwutlenek węgla, który znacząco przyśpieszy efekty mocniejszego trunku.
Badania ekspertów wskazały na następujący paradoks: najmniej upijemy się alkoholem, który nam nie smakuje. To dlatego, że podczas trzymania smacznego alkoholu w ustach nawet 20% wchłania się bezpośrednio przez jamę ustną do krwiobiegu, omijając filtrującą go wątrobę. Podobny efekt mają drinki, szczególnie sączone przez słomkę.
Częścią przykrego stanu o poranku jest poważne odwodnienie – alkohol przyśpiesza wydalanie wody z organizmu. Żeby temu zapobiec pij niegazowaną wodę mineralną w proporcji jedna szklanka na porcję. Dobrze jest też wypić kilka szklanek przed snem. Jeżeli podczas udanej zabawy zapomnieliśmy o zapobieganiu, pozostaje tylko leczyć. Rano, będąc w złym stanie dobrze jest wypić sok z kiszonej kapusty albo ogórków. Nie tylko pozwoli nam to ugasić pragnienie, ale także uzupełni witaminy i elektrolity wypłukane przez alkohol oraz nadwyrężoną florę bakteryjną jelit.
Koktajl owocowy, koniecznie bezalkoholowy, najlepiej z bananów to sprawdzony sposób barmański. Zmiksowany banan to podstawa oczyszczająca organizm, ale dla wzmocnienia efektu (i smaku!) można dodać truskawki, pomarańcze, miód lub cytryny. Fruktoza zawarta w nich wszystkich wspomaga metabolizm i przyśpiesza proces oczyszczania organizmu.
Porządne śniadanie nie tylko wzmocni nas na ciężko zaczynający się dzień, ale dobrze dobrane pomoże nam też poradzić sobie z efektami kaca. Najlepszym pomysłem jest jajecznica albo rosół, popite sokiem pomidorowym albo grejpfrutowym. Pomidory w każdej postaci są znakomitym sposobem dla osób, dla których elementem kaca są drgawki i kołatanie serca, ponieważ zawierają dużo potasu. Rano po zabawie mądrze jest nieco się przymusić i wziąć prysznic. Oczyszczona skóra lepiej oddycha i filtruje szkodliwe pozostałości rozkładu alkoholu. Należy pamiętać o tym, że prysznic musi być letni albo zimny – ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne i poskutkuje tylko pogorszeniem się bólu głowy! I odwrotnie: zimny prysznic albo zimne okłady zwężą nasze naczynie krwionośne, przynosząc szybko odczuwalną ulgę.
Jeżeli tradycyjne metody nie skutkują, warto skorzystać z osiągnięć współczesnej farmacji. We współczesnej aptece znajdziemy szeroki asortyment środków pozwalających nam pozbyć się przykrych konsekwencji wczorajszego wieczoru.
Współpraca:
przygotowanie artykułu wspiera Cefarm24.pl – apteka internetowa, która zdrowo Cię zaskoczy!
Takie rady są na wagę złota 🙂
Życie ratujesz bo mi po imprezach głowa pęka więc w niedzielę testujemy 😉
Świetne przypomnienie cennych rad!
Warto o tym pamiętać, gdy zamierzamy zaszaleć :-)))
rady które czasami się przydają
Porada warta uwagi. Wrócę do niej jak będę miała mieć imprezkę . Warto przeczytać artykuł cenne wskazówki .
super poradnik,drukuje na bank się przyda