Menu
 • Dziś jest : 12 kwietnia 2024 Imieniny : Juliusza, Ludosława, Zenona
 • Menu

  Hodowanie owoców w ogrodzie

 • Hodowanie owoców w ogrodzie

  Coraz więcej osób znajduje upodobanie w pracach ogrodowych. Są one dla wielu osób wytchnieniem, sposobem spędzania wolnego czasu. Są jednak także takie osoby, które tego typu prace traktują nie tylko jako przyjemność, ale też jako zajęcie, które przynosi określone korzyści. Te korzyści to np. pozyskiwanie własnych owoców z ogrodu.
  Dlatego teraz te ogrody wcale nie muszą pełnić funkcji czysto ozdobnych. Oprócz tego typu funkcji, mogą być one po prostu praktyczne.
  Można z nich pozyskiwać na potrzeby rodziny warzyw oraz owoce. Owoce z własnego ogrodu to powód do dumy, to także spora oszczędność, ale również większa pewność, że są one bezpieczniejsze i zdrowsze, są bardziej ekologiczne od tych kupowanych w sklepie. Dlatego tak naprawdę tutaj jest to powód, dla którego na pewno warto podjąć ten temat i zając się uprawą w przydomowym ogrodzie.
  Pewnym wyzwaniem pod wieloma względami drzewka owocowe. Na szczęście jednak są już teraz odmiany, które są wyjątkowo odporne – na choroby, na przymrozki – udoskonalone wersje poczciwych, starych odmian np. śliwek czy jabłoni. Dość dobrze sprawdzają się także renklody, grusze. Jednak w przypadku niektórych drzewek, trzeba naprawdę dość długo czekać, aż doczekamy się owoców. Przeciętnie drzewka owocowe zaczynają owocować ok. czterech lat po posadzeniu. Jednak są omeny, które mogą już mieć pierwsze owoce nawet rok po posadzeniu. To zależy od wielu czynników. Na pewno na pierwszym etapie trzeba dbać o to, by drzewko mogło się odpowiednio ukorzenić.
  Konieczne jest więc regularne i obfite podlewanie. Nic nie da podlewanie drzewka niedużą ilością wody. Trzeba podlewać rzadziej, za to większą ilością wody. Czyli zaleca się przeważnie jedno wiadro wody co drugi dzień. Oczywiście jest to też w dużej mierze uzależnione od tego, jaka jest pogoda, jakie są warunki, czy pada deszcz, czy gleba jest przemoczona. Jednak generalnie przez pierwsze tygodnie trzeba się tego trzymać, by drzewko mogło się faktycznie dobrze ukorzenić przed zimą. Dzięki temu będzie można liczyć na to, że faktycznie uda się dobrze je ukorzenić i ze będzie ono dobrze owocować. Ważne jest też, jaki rodzaj gleby tam występuje.
  Trzeba pamiętać, że nie należy przesadzać z nawożeniem, szczególnie nie należy używać nawozu naturalnego w pierwszym roku. Potem może być to jak najbardziej wskazane. Drzewka owocowe wymagają więc na pewno sporo cierpliwości, po kilku, kilkunastu latach od posadzenia dopiero można się spodziewać prawdziwych obfitych zbiorów. Ważne jest także oczywiście to, jaki gatunek posadzimy, jakie są to owoce.
  Jeśli zaś chcemy mieć szybciej swoje własne owoce na działce, to można zdecydować się na inne gatunki – np. zdecydować się na przydomową uprawę truskawek. Truskawki mają dość specyficzne wymagania. Dość dobra gleba, przede wszystkim zaś nie lubią one przesuszenia, szczególnie w okresie wzrostu, kwitnienia oraz owocowania. Dlatego powinny być posadzone w takich właśnie warunkach – np. nie na górce, z której będzie ta woda odpływać. Truskawki mogą owocować już nawet rok po posadzeniu.

  Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja OgródwZieleni.pl

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *