Jak dużo wiesz o winie?
Ze względu na zawartość cukru wyróżnia się wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Od 2% do 4% cukru ma półwytrawne, od 4,5% do 7,5% – półsłodkie, a od 8% do 16% – słodkie. Na świecie najwięcej produkuje się win wytrawnych, które zawierają nie więcej niż 1,5% cukru.
Wytrawne białe czy czerwone?
Najlepsze wino wytrawne produkuje się z soków gronowych, które mają odpowiednią ilość cukru i nie muszą być dosładzane w odróżnieniu od innych win. Litr wina wytrawnego może zawierać tylko 1 – 5 gram cukru.
Czerwone, według badań, posiada większe właściwości prozdrowotne, ponieważ jest źródłem polifenoli: katechiny, kwercetyny, epigallokatechiny i resweratrolu, które wpływają korzystnie na serce i układ krążenia. Mogą również zmniejszać poziom złego cholesterolu, zapobiegając tym samym miażdżycy oraz wykazują właściwości: przeciwzakrzepowe, antynowotworowe i przeciwrodnikowe. Czerwone wino poprawia także trawienie, stymulując produkcję enzymów trawiennych i śliny oraz poprawia apetyt. Wypite podczas posiłków sprzyja wydzielaniu żółci, co przyspiesza trawienie tłuszczów. Dodatkowo przedłuża młodość, bo zawarte antyoksydanty walczą z wolnymi rodnikami.
Czerwone wino zawiera 10 razy więcej antyoksydantów niż białe. Białe ma jednak najniższą kaloryczność wśród alkoholi, dlatego można je pić, będąc na diecie.
Wino w kuchni
Wino wytrawne pasuje praktycznie do wszystkich zimnych przekąsek. Do ciepłych dań trzeba wybrać odpowiednie do danej potrawy: białe lub czerwone. Wino białe należy podawać do białego mięsa, np. drobiowego lub cielęciny i jagnięciny oraz ryb. Natomiast wino czerwone jest najlepsze do wieprzowiny i wołowiny, kaczki i gęsi, dań z tłustych serów i z grzybów, bo pomaga w trawieniu tłustych potraw. Nie wszyscy lubią wina wytrawne, bo mają specyficzny, cierpki smak.
Wino, jeden z najstarszych alkoholi na świecie, jest chętnie wykorzystywane w kuchni. Może być dodawane do potraw podczas ich przygotowywania, np. do dań jednogarnkowych, w tym: gulaszy, gęstych zup z mięsem albo lecza, które po połączeniu z winem zyskują na smaku. Pamiętajmy jednak, że gdy potrawa zawiera warzywa, wino dodajemy pod koniec gotowania. Wino można wykorzystać też do marynowania potraw, co może poprawić konsystencję mięsa – staje się soczyste i miękkie oraz jego smak – nabiera aromatu przypraw. Wino białe nadaje się do jasnych mięs, np. drobiu, a czerwone do ciemnych, np. wieprzowiny, czyli zgodnie z zasadą białe do białego, a czerwone do czerwonego. Dlatego kolor wina ma znaczenie.
Winne zasady
Pamiętajmy jednak o umiarze. Lampka wina do posiłku zdecydowanie wystarczy dla naszego zdrowia. Istnieją także przeciwwskazania do jego spożywania. Z wina powinny zrezygnować: kobiety w ciąży i karmiące, chorzy na nadciśnienie i cukrzycę oraz ze schorzeniami trzustki i wątroby. Wino może też uczulać, ale prawdziwa alergia występuje rzadko. Jednak zdarza się nietolerancja na wino, która objawia się, np. wysypką, biegunką, wymiotami, bólami brzucha lub głowy.
Różne typy i gatunku win można coraz częściej kupować przez internet. Wśród nich znajduje się, między innymi, internetowy sklep z winem WineAvenue, w którym znajdziemy szeroki wybór tego popularnego trunku.
Dodaj komentarz