Menu
 • Dziś jest : 21 lipca 2024 Imieniny : Daniela, Dalidy, Benedykta
 • Menu

  Jedzenie i zabawa – to się może udać

 • Jedzenie i zabawa – to się może udać

  Zabawa jest jednym z elementów towarzyszących człowiekowi od początku jego dziejów na Ziemi. Naturalnie wczesne jej formy były niezwykle proste, jednak takie zajęcie znacząco odróżniało się od innych, dlatego nazwano to rozrywką. Niby są tu reguły, musimy wykonywać jakąś czynność (rzut kością, odbijanie piłki rękoma itp.), ale okazuje się to bardzo przyjemne. Spośród wielu sposobów i kategorii zabaw wyróżnić można również… zabawę jedzeniem. Wspólne gotowanie to również sposób, by miło i pożytecznie spędzić czas mając z tego frajdę. Rodzice zbyt często mówią dzieciom, by nie bawiły się jedzeniem. Zamiast tego dlaczego nie pokazać im, jak można to robić dobrze? To oczywiście tylko jeden z wielu przykładów. Poniżej więcej szczegółów.

  Zabawa z dzieckiem
  Przyjrzyjmy się najpierw bliżej dzieciom. Są one wręcz w naturalny sposób stworzone do tego by się bawić (przecież w ten sposób poznają prawa rządzące światem). Kiedy staną się dorosłymi będą miały dużo czasu na branie życia na poważnie, jednak nim to nastąpi dlaczego, by nie wykorzystać sytuacji i zbliżyć się do swojego potomstwa poprzez wspólne gotowanie. Dziecko poczuje, że po pierwsze, liczymy się z jego zdaniem, a po drugie ufamy mu na tyle by np. dać do ręki nóż. Kiedy to dostrzeże będzie starało się dwukrotnie bardziej nas nie zawieść i każde następne przyrządzanie posiłku będzie mu się kojarzyć pozytywnie. Możemy tu robić naprawdę wszystko:

  piec ciasto lub ciastka (dziecko może wsypywać nam składniki do miski, kiedy będziemy obsługiwać mikser, a wcześniej pomoże nam je odmierzyć),
  zrobić kanapki na wycieczkę (dajemy dziecku składniki, podsuwamy pomysły, pomagamy kroić, ale ostateczny wygląd kanapek, które będzie jadło, zależą wyłącznie od niego),
  gotowanie obiadu (w tygodniu roboczym jest to często bardzo utrudnione, jednak weekendowy obiad zrobiony wspólnie i kreatywnie doprawiony może dać wiele radości zarówno dziecku jak i nam).

  Specjalnie dla dziecka
  Należy również zauważyć, że podczas zabawy w gotowanie poprawiamy wspólną komunikację i uczymy dziecko słuchania poleceń oraz wyrażania własnego zdania za pomocą jasnych komunikatów. A że przy tym stworzymy kilka naleśników w kształcie głowy misia i zjemy je następnie z czekoladowym syropem oglądając bajki Disneya to tylko szczegół. Ciekawostką są tzw. japońskie zestawy dla dzieci, które służą do samodzielnego przyrządzania miniaturowych wersji bardzo różnych dań z całego świata (a nawet słodyczy). Taki zestaw to nic innego jak plastikowa foremka z różnymi przegródkami, kilka saszetek i jakieś mieszadełko. Pod wpływem wody – a czasem przy małej pomocy mikrofalówki – dzieci mogą bezpiecznie same stworzyć własne małe dania, które są w większości bardzo smaczne i kolorowe. Przeszkodą może być tu jedynie ich znalezienie (można je kupić jedynie w zagranicznych sklepach internetowych np. ebay).

  Zabawa i miłość
  Kiedy ostatni raz pomyśleliście sobie, że nie macie pomysłu na następna randkę? Znowu kino, kręgle, kawiarnia, rower… nie każdy lubi wydawać masę pieniędzy na zabawę (i nie każdy może sobie na to pozwolić). A próbowaliście wspólnie coś ugotować? Miłość i jedzenie zawsze powinny iść w parze, a przecież każde wspólne chwile to dobra zabawa. To trochę jak z dzieckiem, tyle, że możemy pozwolić drugiej połówce na o wiele większą liczbę zadań. Komunikując się podczas gotowania, zbliżamy się do tej drugiej osoby, a smak finalny jest efektem wspólnego wysiłku… i pewnie nie jednego wybuchu śmiechu. Nie ważne więc czy będą to ciasteczka, przekąski do filmu, który ma być w TV, czy weekendowy obiad. Liczy się dobra zabawa i to, że robicie coś razem – przez żołądek do serca.
  Dziękujemy portalowi zabawowemu za współpracę.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *