Menu
 • Dziś jest : 21 lipca 2024 Imieniny : Daniela, Dalidy, Benedykta
 • Menu

  Kuchnia otwarta czy zamknięta – zalety i wady

 • Kuchnia otwarta czy zamknięta - zalety i wady

  Szukając wymarzonego projektu domu zwracamy szczególną uwagę na rozkład pomieszczeń. Niewątpliwie ważnym pomieszczeniem strefy dziennej w domu jest kuchnia, która może być otwarta na salon lub stanowić osobne pomieszczenie. Poniżej pokrótce opiszemy jedno i drugie rozwiązanie.
  Obecnie dosyć często projektuje się kuchnię otwartą na salon. Płynne połączenie salonu z kuchnią optycznie powiększy nam przestrzeń domu czy mieszkania. Takie rozwiązanie może sprawić, że nie za duży pokój dzienny przeistoczy nam się w salon z prawdziwego zdarzenia.
  Co ważne w takim wypadku, meble kuchenne muszą stać się elementem wyposażenia salonu i wypada, aby w pełni komponowały się z pozostałym wystrojem pomieszczenia. Trzeba pamiętać o odpowiedniej aranżacji obu pomieszczeń, a ich stylistyka powinna być dopasowana i tworzyć spójną całość. Oczywiście mimo otwarcia kuchni na salon, można zaakcentować linie podziału pomieszczeń poprzez zastosowaniu stołu barowego, luksferów, rolet lub delikatnych żaluzji.
  Na nieco większej powierzchni istnieje np. możliwość zaprojektowania wyspy kuchennej, która nada niepowtarzalny charakter i stanie się centralnym miejscem wokół którego będzie się kręcić domowe życie. Zaletą otwartej kuchni na pewno jest możliwość swobodnej rozmowy z domownikami czy gośćmi, a także możliwość przypilnowania bawiących się w salonie dzieci podczas przygotowywania posiłków.
  Należy jednak pamiętać, że nie dla każdego będzie to rozwiązanie idealne. Podczas gotowania, zapachy rozchodzą się po innych pomieszczeniach, natomiast praca urządzeń w kuchni może przeszkadzać osobom chcącym odpocząć w salonie. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że nie możemy pozwolić sobie na nieporządek w kuchni, który będzie widoczny właściwie przez cały czas, chyba, że tak zorganizujemy sobie układ funkcjonalny kuchni oraz swoją w niej pracę, że nie będzie to stanowić mankamentu.
  Kuchnia zamknięta
  Nieważne czy mała, czy duża, ale stanowiąca osobne zamknięte pomieszczenie kuchnia może okazać się dobrym, a dla niektórych bardzo praktycznym rozwiązaniem. W dużej mierze tak zaplanowana kuchnia postrzegana jest jako „rozwiązanie klasyczne”. Co przemawia za zamknięciem kuchni? Przede wszystkim to, że zamykamy w tym pomieszczeniu również zapachy, które nie będą rozchodziły się po domu, a jeżeli jednak zajdzie potrzeba, aby woń naszego kulinarnego kunsztu „poszła w świat”, zawsze można uchylić drzwi. Kuchnia zlokalizowana w osobnym pomieszczeniu pozwala ukryć nieporządek, który powstaje przy gotowaniu. Nie jest on widoczny dla domowników oraz gości będących w salonie. Zaletą na pewno okaże się mniej dokuczliwa praca urządzeń kuchennych. W porównaniu do rozwiązania opisanego wyżej stylistyka kuchni zamkniętej może odbiegać od aranżacji salonu, co nie oznacza że musi być zupełnie inna. Praca w zamkniętej kuchni przy przyrządzaniu posiłków przebiega w pewnym odosobnieniu, a przy takim rozwiązaniu trudniej jest upilnować dzieci będące np. w salonie. Jeżeli nasza kuchnia jest małych rozmiarów i stanowi wydzielone pomieszczenie, może okazać się, że brakuje nam odpowiednio długiego ciągu roboczego. Kuchnia to też miejsce, do którego wszyscy lgną przy codziennych posiłkach czy tez podjadając smakołyki. W takim przypadku może się okazać, że jest ona nieco za mała i należałoby zastanowić się jednak nad „otworzeniem” kuchni,  jeśli jest taka możliwość .

  Kuchnia otwarta czy zamknięta - zalety i wady

  Podsumowując, jest wiele za i przeciw w przypadku obu rozwiązań. Pamiętajmy jednak, że kuchnia pełni istotną rolę w codziennym rodzinnym życiu. Dlatego warto dokładnie zastanowić się nad stylem naszego życia, naszymi oczekiwaniami oraz wielkością pomieszczeń jakie mamy do dyspozycji i wybrać to rozwiązanie, które jest dopasowane do nas.

  Artykuł został przygotowany przez biuro projektowe Hb Studio z Wrocławia oferujące gotowe i indywidualne projekty domów.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *