Menu
 • Dziś jest : 13 lipca 2024 Imieniny : Irwina, Margarety, Sary
 • Menu

  Piękna figura, czyli porady dietetyczne

 • Piękna figura, czyli porady dietetyczne

  Dbałość o figurę to coraz częściej nie tylko domena kobiet, ale również i mężczyzn. Każdy kto choć trochę przykłada do tego wagę wie, jak  trudne jest powstrzymanie się przed niektórymi przyzwyczajeniami dotyczącymi diety lub już sam etap odchudzania. Im więcej zbędnych  kilogramów tym gorzej się czujemy, a nasza motywacja jest zagłuszana przez ten podły nastrój beznadziejności.
  Silna wola i konsekwencja – to słowa klucze, które otwierają każde drzwi prowadzące do utrzymania indywidualnie pięknej i szczupłej  figury. Tygodniowa dieta, to nie jest sposób na odchudzanie. To raczej krótkotrwała fanaberia, często niezbyt zdrowa dla naszego organizmu, gdyż jest ona zbyt restrykcyjna i nieprzemyślana. Poniżej przedstawiamy kilka użytecznych uwag i porad dla osób, którym zależy na dobrych i trwałych efektach.

  Rusz się!
  Dla osób, które mają na celu rozpoczęcie odchudzania, jednak w swoim planie nie uwzględniają ćwiczeń fizycznych, mamy niezbyt miłą wiadomość. Wysiłek fizyczny, to podstawowy element skutecznego modelowania figury oraz pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej.  Wyrzeźbiona sylwetka to przecież nasz główny cel. Najczęściej zależy nam przecież by nie tylko osiągnąć odpowiednia wagę, ale by także  efekty tej pracy były jak najlepsze wizualnie. Sport lub każda inna aktywność ruchowa angażuje często bardzo wiele różnych mięśni. Dzięki  niemu spalamy kalorie, kształtujemy mięśnie i wspomagamy dodatnią przemianę materii. Podczas wysiłku fizycznego w naszym organizmie  wytwarza się również tzw. hormon szczęścia, który poprawia nam samopoczucie.

  Ważna jest dieta!
  Na początek warto obalić dość popularny mit, iż dieta głodowa jest najlepszą i najbardziej skuteczną ze wszystkich diet. To nie prawda.
  Grono osób na myśl o tak restrykcyjnym odżywianiu rezygnuje z planów odchudzania. Dieta jednak nie musi być uciążliwa, a tym bardziej  wiązać się z ciągłym głodem. Najważniejsze jest zupełnie co innego – umiarkowanie w jedzeniu. Odpowiednio opracowany plan żywieniowy,  który uwzględnia różnorodność substancji odżywczych potrzebnych człowiekowi do utrzymania zdrowia i sprawności fizycznej, to podstawowy i  niezawodny środek do celu.

  Dla niektórych może to być zaskoczenie, ale by schudnąć oraz by utrzymać zadowalające wyniki należy jeść… pięć razy dziennie. W żadnym  wypadku nie oznacza to objadania się. Skuteczność tej reguły opiera się na dwóch warunkach:
  – regularne spożywanie posiłków (co 3-4 godziny),
  – małe ilości pożywienia.
  Ma to na celu zapobieganie odruchom naszego ciała do magazynowania substancji odżywczych, gdyż łatwo jest mu na bieżąco spalać potrzebne  kalorie, kiedy spodziewa się w niedługim czasie kolejnej dawki. Innymi ważnymi zasadami dotyczącymi tego rodzaju diety, jest to by  śniadanie zjeść niemal zaraz po wstaniu z łóżka, a kolacje spożywać nie później niż na 2 godziny przed snem.

  Dalej, uda Ci się!
  Minerały i witaminy są niezwykle ważne w procesie odchudzania oraz utrzymywania odpowiedniej figury. By zanadto nie tęsknić za słodkimi  frykasami (jak czekolada) lub innymi przekąskami, zaleca się by dieta była jak najbardziej wzbogacona o różne owoce i warzywa. Dodajmy do tego białko (zarówno te zwierzęce, jak i roślinne), a tylko wzmocnimy efektywność nowego rodzaju odżywiania. Na samym dole niezbędnych składników znajdziemy tłuszcze oraz węglowodany. Jeśli już musimy spożywać potrawy zawierające tłuszcz najlepiej wybierać ten pochodzenia roślinnego. Konsekwentne trzymanie się tych kilku reguł oraz np. wizyta u dietetyka (niekoniecznie ale przydaje się) na pewno pomogą nam przetrwać pierwsze tygodnie nowej diety, a kiedy organizm przyzwyczai się już do niej, efekty będą cieszyć nas jeszcze bardziej. Głodowanie jest skrajnie niezdrowe i może nie tylko nie przynieść spodziewanych efektów, ale także rozstroić nasze ciało lub doprowadzić do poważniejszych dolegliwości. Dbajmy o zdrowie i piękną figurę – ale wszystko z głową.

  Dziękujemy redakcji Dietetyczny.eu za konsultację merytoryczną.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *