Menu
 • Dziś jest : 13 lipca 2024 Imieniny : Irwina, Margarety, Sary
 • Menu

  Co powinno jeść dziecko w wieku 6-12 miesięcy?

 • Co powinno jeść dziecko w wieku 6-12 miesięcy?

  Dieta malucha zmienia się wraz z kolejnymi miesiącami jego życia. Kiedy dziecko kończy szósty miesiąc, do jego dotychczas jednolitej mlecznej diety pora zacząć wprowadzać nowe smaki. Poszerzanie diety maluszka powinno przebiegać powoli i w zrównoważony sposób. Jeśli w tym czasie nie zapomnisz o kilku ważnych elementach, może to być świetna zabawa dla Was obojga. Sprawdź, o czym warto pamiętać.

  Czas na zamiany

  Do szóstego miesiąca życia dziecko karmione było wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Przygotowywanie posiłków nie było zatem zbyt skomplikowaną czynnością wymagającą od Ciebie szczególnej uwagi. Ale kiedy maluch kończy pół roku, przychodzi czas na zmiany w jego diecie. Od tego momentu bez obaw możesz zacząć podawać mu produkty stałe, oczywiście bardzo ostrożnie i na początku w niewielkich ilościach.

  W tym czasie mleko nadal stanowi podstawę dziecięcej diety, ale stopniowe wprowadzanie do niej innych produktów pozwoli dziecku zaznajomić się z nowymi smakami, a Tobie pomoże zaobserwować, czy po spożyciu pierwszych ilości pokarmów innych niż mleko, u malucha nie występują objawy alergiczne. Ponieważ Twoje dziecko dotychczas odżywiało się wyłącznie mlekiem, nie wiesz, na które produkty spożywcze może być ewentualnie uczulone. Jeśli podasz mu niewielką ilość produktu, nawet jeśli wywoła on objawy alergiczne, nie będą one tak nasilone, jak podczas podania większej porcji.

  Bardzo ważne w tym czasie jest obserwowanie reakcji malucha na spożyty pokarm. Jeżeli pojawią się wysypka, zaczerwienienie skóry, wymioty, biegunka, kłopoty z oddychaniem lub wzdęcia, to znak, że dziecko jest uczulone na dany produkt i należy go wyeliminować na stałe z jego diety. Naturalnie, w takiej sytuacji niezwłocznie musisz udać się do lekarza.

  Dowiedz się więcej na Enfamil.pl

  Poznajemy nowe smaki

  Rozszerzanie diety, jak już zostało wspomniane, musi następować stopniowo, krok po kroku. Każdy nowy produkt powinien być dodawany pojedynczo, aby maluch mógł się przyzwyczaić do jego smaku i abyś Ty dokładnie wiedziała, które produkty wywołują reakcje uczuleniowe. Jeśli podasz jednocześnie dużo nowych rzeczy, nie dowiesz się, co maluszkowi zaszkodziło.

  Około 5-6 miesiąca życia malucha do jego diety możesz zacząć dodawać bezglutenowe kaszki i kleiki. Produkty zbożowe z zawartością glutenu, powinny być włączane do diety w bardzo małych ilościach. Do jadłospisu dziecka należy dodać jajka, mięso oraz gotowane warzywa, jak na przykład marchewka lub ziemniaki w postaci gładkiego purée. To także czas na włączenie do diety malucha owoców takich jak na przykład gotowane jabłko lub banan. Owoce, podobnie jak warzywa, powinny być podawane w formie musu.

  W tym czasie dziecko powinno spożywać około cztery mleczne posiłki, a tylko jeden składający się z produktów stałych. Posiłki dla maluszka możesz przygotować sama lub skorzystać z gotowych zestawów. Wybierane przez Ciebie produkty muszą pochodzić z naturalnych upraw i posiadać odpowiednie atesty jakości.

  Od siódmego miesiąca życia ilość produktów posiekanych lub rozdrobnionych w diecie dziecka powinna być bardziej różnorodna. W tym czasie zaleca się podawanie około trzech posiłków mlecznych oraz dwóch składających się z produktów stałych. W jadłospisie malucha powinno znaleźć się mięso i ryby (zmiksowane lub bardzo drobno posiekane), gotowane, rozgniecione owoce i warzywa, pieczywo, kasze, sery, kefiry, jogurty naturalne.

  Owoce i warzywa takie jak na przykład pomidory, jabłka, gruszki mogą być podawane w surowej postaci. Ze względu na fakt, że dziecko coraz lepiej radzi sobie z gryzieniem i żuciem, a jego koordynacja pozwala na samodzielne jedzenie, możesz podawać mu do rączki miękkie cząstki owoców lub kawałki mięsa i warzyw. Dopiero po ukończenia 12. roku życia do diety dziecka możesz wprowadzić pełne mleko krowie.

  Pamiętaj, że wszystkie produkty podawane dziecku muszą wyróżniać się wysoką jakością, a w przypadku warzyw i owoców muszą pochodzić z naturalnych, bezpiecznych upraw. Unikaj konserwantów, solenia i słodzenia pokarmów. W tym okresie powinien dominować naturalny smak nowych produktów, aby dziecko mogło go poznać i polubić. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, unikniesz niepotrzebnego stresu, a rozszerzanie diety Twojej pociechy stanie się dobrą zabawą dla maluszka i fascynującą przygodą.

 • Jedna odpowiedź do “Co powinno jeść dziecko w wieku 6-12 miesięcy?”

  1. Kinga Kasprzyk-Pawełczyk pisze:

   bardzo pomocny artykuł

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *