Świąteczne przepisy na potrawy dla osób z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi
Świąteczne przepisy dla osób z wysokim poziomem cholesterolu nie wymagają dużych modyfikacji. Czasem wystarczy zamienić dwa składniki na inne, by przy stole móc rozkoszować się smakiem ulubionych dań. Nieco lżejsze i bardzo smaczne wigilijne potrawy to wyborna propozycja dla wszystkich, którzy dbają o swoje zdrowie każdego dnia i nie pozwalają sobie na okolicznościowe wyjątki.
Niskocholesterolowy barszcz – collage grzybów i buraków
Tradycyjną, świąteczną kolację z małą zawartością cholesterolu zwykle rozpoczyna czerwony barszcz – przyrządzany na zakwasie z buraków ćwikłowych, wody źródlanej, czosnku i razowego chleba. W wigilię wystarczy tylko przygotować wywar – koniecznie na włoszczyźnie, cebuli i kolejnej porcji buraków.
Pokrojone warzywa z wonnymi przyprawami (zielem angielskim, liśćmi laurowymi, ziarenkami czarnego pieprzu i ulubionymi ziołami suszonymi) gotuje się długo na małym ogniu. Czasu potrzebują również suszone grzyby, które, w niewielkiej ilości wody, poddaje się obróbce termicznej w drugim garnku.
Wywar z buraków (po przecedzeniu) łączy się z gotowanym suszem grzybowym i dodaje nieco zakwasu. Na koniec niskocholesterolową, wigilijną zupę należy odpowiednio przyprawić – można zdecydować się na pieprz ziołowy, sok z cytryny i ewentualnie szczyptę soli ziołowej. Nie wolno zapominać o „ostatnich szlifach” – kilku rozgniecionych ząbkach czosnku, którym barszcz zawdzięcza nadzwyczajny smak i niepowtarzalny aromat. Warto przypomnieć, że warzywa i owoce, m.in. dzięki zawartości błonnika, pomagają ustabilizować poziom cholesterolu we krwi (1).
Przepisy na dania regulujące poziom cholesterolu: ryby
Zwykle po barszczu przychodzi czas na ryby – obowiązkowy element świątecznego jadłospisu. Najlepszy wybór to tłuste ryby morskie, jak makrela, łosoś, tuńczyk, sardynki i śledzie (2), które często pojawiają się w bożonarodzeniowym menu. Jednak wielu smakoszy nie wyobraża sobie tradycyjnej Wigilii bez karpia.
Świątecznych dań z niską zawartością cholesterolu nie należy smażyć – trzeba wybierać techniki kulinarne, które nie wymagają dodawania tłuszczu.
Warto zdecydować się na gotowanie na parze, duszenie i pieczenie – bez dodatku tłuszczu. Karp znakomicie smakuje bez panierki, pieczony w folii aluminiowej, z dodatkiem ziół.
Amatorzy ryby po grecku również mogą cieszyć się tradycyjną potrawą w wersji niskocholesterolowej. Oczywiście, filetów nie należy obtaczać w mące ani smażyć – mięso nabierze wyjątkowego smaku, jeśli ugotuje się je w wywarze z włoszczyzny. Wcześniej można skropić je sokiem z cytryny i doprawić pieprzem ziołowym. Rybę i warzywa układa się w naczyniu żaroodpornym i wzbogaca pachnącymi ziołami – świeżymi lub suszonymi oraz własnoręcznie przygotowanym przecierem pomidorowym (bez soli). Ziarenka czarnego pieprzu, liście laurowe i ziele angielskie to nieodzowna „kropka nad i”, która nadaje ton całemu daniu.
W nagrzanym piekarniku wszystkie aromaty przenikają się i tworzą doskonałą kompozycję – jej świąteczny zapach wypełnia cały dom.
Bożonarodzeniowe przystawki, dodatki i desery
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć warzyw i owoców w wersji surowej (3) – surówki i sałatki z odrobiną oliwy z oliwek powinny królować w menu również w kolejne świąteczne dni. Nie wolno jednak doprawiać ich majonezem lub tłustą śmietaną. Smak niskocholesterolowych, świątecznych potraw podkreśli odtłuszczony jogurt naturalny, zioła, pieprz, czosnek i natka pietruszki. Miłośnicy tradycyjnej sałatki jarzynowej nie powinni dodawać do niej ogórków kiszonych, muszą ograniczyć też liczbę jaj (zwłaszcza żółtek, które są istną „bombą cholesterolową”) (4).
W porze deseru lepiej unikać słodyczy i nie sięgać po ciasta, szczególnie te, w których kryje się spora porcja masła czy wysokotłuszczowej śmietany.
Idealna przekąska świąteczna bez cholesterolu to garść orzechów, które obniżają stężenie cholesterolu całkowitego, jego frakcji miażdżycowych LDL i triglicerydów we krwi (5).
Kluski i pierogi z białej mąki warto zamienić na produkty zbożowe, które dostarczają organizmowi „dobrych” węglowodanów złożonych i pożytecznego błonnika (6).
Zdrowe, świąteczne potrawy z niską zawartością cholesterolu mogą składać się z razowych makaronów, brązowego ryżu i grubych kasz. Na wigilijnym stole powinno znaleźć się miejsce dla chleba z mąki z pełnego przemiału (zamiast „białych” bułek). Osoby, które zmagają się z wysokim stężeniem cholesterolu, nie mogą sięgać po masło czy smalec – do smarowania pieczywa lepiej wybrać produkty ze stanolami roślinnymi (np. Benecol), które pomagają unormować poziom tego lipidu we krwi (7).
Bibliografia
1. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/88067,dieta-w-hipercholesterolemii-zdrowe-odzywianie-pacjentow-ze-zwiekszonym-stezeniem-cholesterolu-calkowitego, dostęp: 7.11.2016
2. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/wywiady/70191,jedzmy-ryby-bedziemy-mlodzi, dostęp: 7.11.2016
3. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/88067,dieta-w-hipercholesterolemii-zdrowe-odzywianie-pacjentow-ze-zwiekszonym-stezeniem-cholesterolu-calkowitego, dostęp: 7.11.2016
4. Jw.
5. Medycyna Praktyczna, http://udar.mp.pl/udar-mozgu/140396,orzechy-i-rosliny-straczkowe-a-ryzyko-zawalu-serca-udaru-mozgu-i-cukrzycy, dostęp: 7.11.2016
6. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/zasady/67301,blonnik, dostęp: 7.11.2016
7. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/88067,dieta-w-hipercholesterolemii-zdrowe-odzywianie-pacjentow-ze-zwiekszonym-stezeniem-cholesterolu-calkowitego, dostęp: 7.11.2016
Dodaj komentarz