Menu
 • Dziś jest : 20 kwietnia 2024 Imieniny : Agnieszki, Czesława, Amalii
 • Menu

  Te cztery elementy musisz wziąć pod uwagę urządzając kuchnie

 • Te cztery elementy musisz wziąć pod uwagę urządzając kuchnie

  Wszyscy mówią, że kuchnia powinna być funkcjonalna. Kiedy taka będzie? Gdy zostanie dostosowana do twoich potrzeb! Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, by czuć się dobrze we własnej kuchni.
  Nim zaczniesz myśleć nad kuchenną ergonomią, czy rodzajem zabudowy zastanów się, jaki rodzaj sprzętu kuchennego by pasował do potrzeb twoich i twojej rodziny.

  Potrzeby rodziny
  To, jak będzie wyglądała twoja przyszła kuchnia, w dużej mierze zależy od ilości osób w gospodarstwie domowym, oraz ich stylu życia. Jeśli jesteś singlem, który stołuje się głównie na mieście, wystarczą ci podstawowe kuchenne udogodnienia. Jeśli masz dużą rodzinę i gotujesz głównie w domu, zależy ci jak najlepszym dopasowaniu jej do twoich potrzeb, tak by gotować szybko i sprawnie. Sprzęty takie jak lodówka, płyta grzejna, piekarnik oraz zmywarka warto dostosować do naszych potrzeb.

  Lodówka: jeśli mieszkamy sami, nie opłaca nam się z ekonomicznego punktu widzenia kupować dużej lodówki. Niepotrzebnie zapłacimy większy rachunek za energię elektryczną
  Płyta grzewcza: im więcej gotujemy dla dużej ilości osób, tym większa powinna być nasza kuchenka. Mała ilość palników opóźni naszego gotowanie, tak samo, jak większa ilość palników, je przyspieszy. Jeśli nie jesteś jedynym gotującym domownikiem, zastanów się nad umieszczeniem płyty grzewczej na wyspie. W ten sposób w tym samym czasie kilka osób będzie miało do niej dostęp.
  Piekarnik: jeśli sporadycznie cokolwiek pieczemy, możemy z niego zrezygnować
  Zmywarka: jest ekonomicznym rozwiązaniem, gdy jesteśmy zmuszeni dużo zmywać. Z pewnością sprawdzi się w większych rodzinkach, jednakże dużo gotującą para, także na niej skorzysta.

  Twój styl życia
  Kuchnia, tak samo, jak inne pomieszczenia w domu powinna być dostosowana do twojego stylu życia. Jeśli jesteś domatorem i samotnikiem, nie będzie ci potrzebna kuchnia otwarta, ze stołem jadalnym. Wystarczy, ci taki z opuszczanym blatem, byś mógł z niego skorzystać, a potem go szybko złożyć. Gdy gotujesz z partnerem wspólnie, wyspa, na której umieścisz płytę grzewczą, z pewnością umili i usprawni wam pracę. Lubisz gościć przyjaciół? Kuchnia otwarta pozwoli ci śledzić wątek rozmowy w salonie i spokojnie przygotowywać pyszności dla gości. Pamiętaj, by najpierw zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze, a potem dopiero wybierać meble kuchenne. W ten sposób unikniesz nierozsądnych decyzji, a twoja kuchnia naprawdę będzie dla ciebie wyjątkowym miejscem.

  Ergonomia w kuchni
  Gdy już wiesz, jaki rodzaj kuchni pragniesz mieć, postaraj się dostosować do swojej wizji podstawowe zasady ergonomii kuchennej, tak by gotowało ci się przyjemnie i bezpiecznie. Zadbaj o to, by lodówka była możliwie najbliżej wejścia a obok niej znajdowała się przestrzeń, na której możesz położyć siatki z zakupami, bądź wyłożyć produkty spożywcze. Twoja kuchenka powinna mieć z dwóch stron blat. A nad sobą okap kuchenny, który zapobiegnie nadmiernemu roznoszeniu się zapachów. Takie rozwiązanie zminimalizuje niepotrzebne krążenie po kuchni, które nie dość, że cię opóźnia, to jest niebezpieczne. A nuż o coś zawadzisz i zrzucisz garnek? Najlepsze i przy okazji standardowe (nie bez przyczyny) jest umieszczenie kosza pod zlewem. Szybko wrzucisz tam obierki i resztki jedzenia. Zadbaj także o to, by blat był dostosowany do twojego wzrostu. Wiszące szafki powinny być umieszczone na takiej wysokości, która umożliwia swobodne korzystanie.

  Te cztery elementy musisz wziąć pod uwagę urządzając kuchnie

  Rodzaje zabudowy kuchennej
  Najpopularniejsze są zabudowy jednorzędowe oraz dwurzędowe, z czego najbardziej ergonomiczne są te drugie. Zabudowa jednorzędowa sprawdza się w bardzo wąskich pomieszczeniach oraz kuchniach otwartych. Umieszczenie wszystkich sprzętów i blatów na jednej ścianie nie jest polecane, gdy mamy większy metraż. Dlaczego? Bo przy przygotowaniu każdego posiłku musimy pokonywać duże odległości pomiędzy kolejnymi sprzętami kuchennymi. Zaletą zabudowy dwurzędowej jest funkcjonalność. Droga między lodówką, zmywarką i kuchenką powinna ułożyć się na kształt trójkąta, co jest rozwiązaniem najbardziej ergonomicznym i praktycznym. Oprócz zabudowy jednorzędowej i dwurzędowej, mamy jeszcze do wyboru kuchnie z wyspą, zabudowę w kształcie litery L, oraz U.
  Kuchnia funkcjonalna, to taka, która zostanie idealnie dostosowana do naszych potrzeb i stylu życia. Każdy z nas może mieć kuchnie z katalogu, lecz tylko nieliczni taką idealną tylko dla siebie. Warto zatem, przed urządzaniem kuchni zastanowić się czego oczekujemy i krok po kroku dążyć do idealnego miejsca do gotowania.

  Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz meble kuchenne: http://www.artcorestudio.pl/meble-kuchenne

   

   

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *