Menu
  • Dziś jest : 4 listopada 2024 Imieniny : Karola, Olgierda, Emeryka
  • Menu

    Technologia produkcji piwa – czyli co i jak?

  • Technologia produkcji piwa – czyli co i jak?

    Amatorów i koneserów złocistego trunku z pianką w naszym kraju, ba, na całym świecie, nie brakuje. Piwo to przecież napój, którego  historia sięga wiele wieków wstecz, więc skoro jego uwielbienie przetrwało tak długą drogę to musi być w nim jakaś magia. Właściwie,  jeśli nie liczyć wina, to jest to obecnie jeden najbardziej rozpowszechnionych napojów zawierających procentowe stężenie alkoholu. W  wielu miastach znajdują się dziś browary, jak jednak powstaje piwo? Więcej informacji poniżej.

    Odrębny produkt
    Piwo należy do grupy napojów alkoholowych, która jest dość specyficzna. W porównaniu do whiskey, koniaku czy brandy, które powstają w  oparciu  o mechanizmy tworzenia wina, przepis na piwo jest diametralnie inny. To całkowicie inna bajka i inny proces produkcji. Trudno  właściwie jednoznacznie powiedzieć co było pierwsze, gdyż historia kryje wiele nieoficjalnych kart, a może na jednej z nich jest człowiek  pierwotny, który przypadkowo sfermentował zboża, które z jakiegoś powodu trafiły w jego ręce.

    Pierwiastek magiczny
    Magia niezmiennie od stuleci kojarzy się nam ze zmianami. Dziś oczywiście możemy i potrafimy wyjaśnić o wiele więcej mechanizmów  zachodzących w świecie natury, dlatego też proces produkcji piwa określa się jako fermentacje cukrów złożonych. Na tej podstawie  otrzymujemy cukry proste (dzięki tzw. hydrolizie). Zboża, które przecież bogate są w skrobie i białka najlepiej nadają się do tego  zadania, więc nic dziwnego, że spośród całej gamy różnych roślin właśnie ich używa się do produkcji piwa. Z tego też powodu czytamy na  opakowaniu, iż zakupiony przez nas produkt to np. piwo żytnie, jęczmienne, pszeniczne. A co z popularnym chmielem? Tak to też jedna z baz  (słodów) które używa się do wytworzenia złocistego trunku, stanowi ona jednak osobną kategorię.

    Słód
    Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego materiał z którego wytwarza się piwo nazwa się słodem. To właśnie dzięki cukrom zawartym w zbożu,  które stanowi bazę piwa. Jak cukier to słodycz, a jak słodycz to słód. To bardzo proste. Składa się on z ziaren konkretnego rodzaju  zboża, które dodatkowo zostały starannie wyselekcjonowane, by smak mógł osiągnąć jak najszlachetniejszą nutę. Browary robią to zazwyczaj  samodzielnie, by dbałość o jakość produktu nie była uzależniona od podmiotów zewnętrznych.

    Jak robiono to pierwotnie?
    Przypomnijcie sobie sytuację, kiedy ostatnio jedliście chleb. Kiedy dłużej trzymamy go w ustach mamy wrażenie, że robi się coraz słodszy.
    To właśnie dzięki składnikowi śliny, amylazie, która ma zdolność rozkładania cukrów. Nic więc dziwnego, że pierwsze próby wytworzenia  piwa polegały na żuciu zbóż, by stworzyć materiał-bazę pod ten trunek. Na całe szczęście rozwój technologi i wiedzy spowodował, że  dzisiejsze piwo nie ma absolutnie nic wspólnego z tą prymitywna (choć skuteczną) metodą. Teraz mamy wielkie kadzie, słód zmieszany z chmielem i powolny proces gotowania. Dzięki temu skrobia rozpada się na cukry proste –  dlatego też mówi się, iż piwo się waży. Po tym procesie wszystko fermentuje, wytrąca się alkohol, a całość zostaje oczyszczona i  zabutelkowana (lub zapuszkowana – jak kto woli).

    Dziękujemy portalowi Technologia-Automatyki.pl za wsparcie merytoryczne!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *