Menu
 • Dziś jest : 12 kwietnia 2024 Imieniny : Juliusza, Ludosława, Zenona
 • Menu

  Uzupełnianie płynów w ciągu dnia – co wybrać i na co zwrócić uwagę?

 • Uzupełnianie płynów w ciągu dnia – co wybrać i na co zwrócić uwagę?

  Przyzwyczailiśmy się już, że jakiekolwiek rozważania na temat zakupu rozpoczynamy od subiektywnej oceny wad i zalet danego produktu. W przypadku napoi możemy jednak mówić o bardziej obiektywnych cechach, gdyż ich wpływ na nasze ciało jest z góry regulowany przez predyspozycje biologiczne ludzkiego organizmu. Pragnienie ugasimy innym rodzajem napoju, innym dodamy sobie energii… wszystko zależy od składu.
  Zwróć uwagę na etykietę
  Pierwsze na co należało by zwrócić uwagę podczas wyboru napoju to jego etykieta. Nie chodzi tu jednak o nazwę produktu, ale o tabelę składników i wartości odżywczych. Istotny w takim przypadku może być również skład – tutaj reguła jest taka, że im dalej tym mniejsze stężenie danego elementu, jeśli więc cukier widnieje tu zaraz po wodzie to znak, że jest go naprawdę dużo. Warto również ocenić ilość konserwantów, a najlepiej wybierać te produkty, które posiadają jedynie ich naturalne odpowiedniki. Jeśli ktoś ćwiczy (np. biega) to bardziej potrzebne będzie mu białko. By zapewnić sobie odpowiednią dawkę energii warto też zadbać o dostarczenie ciału odrobiny węglowodanów, które występują między innymi w sokach owocowych.
  Dorosły a dziecko
  Decyzja odnośnie tego, jakie napoje trafiają do naszej lodówki powinna być również podyktowana tym, czy z naszych zapasów będą korzystały również dzieci. Proces dojrzewania wymaga wyjątkowej dbałości o to co się je, ale również o to co się pije. Zbyt duża ilość cukrów może w takim przypadku prowadzić do otyłości, a najmłodszym bardzo trudno jest się oprzeć słodkim napojom gazowanym. Cola, oranżada, a nawet gotowa mrożona herbata powinny w takim wypadku na zawsze opuścić lodówkę domową. Oczywiście nie uda się nam całkowicie wyeliminować ją z diety dziecka, ale tłumacząc mu jakie mogą być skutki nadużycia możliwe, że damy mu do myślenia, kiedy stanie przed wyborem kupna takiego napoju.
  Napoje energetyczne
  Największa ilość wad i zalet skumulowana jest chyba wokół napojów energetycznych, czyli szybkich zastrzyków pełnych energii, która bierze się z szybszego przepływu krwi i dotlenienia ciała. Niektórzy jednak piją tego typu produkty jak wodę, nie biorąc pod uwagę konsekwencji dla swojego zdrowia. Spożywanie energetyków ma tylko jedno uzasadnienie – intensywny wysiłek fizyczny lub umysłowy. Kiedy po jakimś czasie spada nasza efektywność może on pomóc nam się skupić i dokończyć zadanie. Organizm wykorzysta niesioną przez niego energię w sposób efektywny, jeśli jednak będziemy go używać jako rozwiązanie problemów zmęczenia każdego dnia, to szybko może się okazać, że doprowadzimy się na skraj wyczerpania lub przedawkujemy i uszkodzimy własne serce.
  Najbezpieczniejszy napój to…
  Zastanówmy się chwilę jaki napój spełnia najwięcej kryteriów? Gasi pragnienie, nawadnia organizm, orzeźwia oraz nie jest przesłodzony – wszystko to znajdziemy w wodzie mineralnej lub zwykłej filtrowej wodzie z kranu. Zero cukru, dużo mikroelementów, usuwanie toksyn z ciała, czego chcieć więcej? Otóż woda nie posiada kalorii, więc nie ma tu mowy o substancjach odżywczych. Niektórzy w napojach lubią ich smak, czego wodzie w oczywisty sposób bardzo brakuje, chociaż można dostać wersje smakowe. Przegotowana woda może i nie posiada bakterii, ale jeśli nie dbamy o czajnik to może zawierać w sobie dużo kamienia, który następnie osadzi się nam na nerkach tworząc kamienie. Mimo wszystko pijąc wodę nie musimy obawiać się, że przez to przybierze na wadze, ani że nasze serce nie wytrzyma bardziej intensywnej eksploatacji. We wszystkim dobrze jest mieć umiar – to chyba najważniejsza porada odnośnie wyboru napoju, pijmy więc wodę i naturalne soki, a reszta produktów niech zawsze podlega szczegółowej ocenie odnośnie składu oraz zagrożeń.

  Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja NapijSię.pl

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *