Właściwości malin
Maliny to pyszne i aromatyczne owoce, a do tego bardzo zdrowe. Cenione są przez zielarzy, dietetyków za ich właściwości gdyż zawierają dużo witamin, minerałów. Rosną w lasach i ogrodach, mają wiele odmian różniących się wielkością owoców, barwą i smakiem. Najbardziej aromatyczne są te dziko rosnące i to właśnie one mają najwięcej właściwości cennych dla naszego zdrowia. Mają szerokie zastosowanie w domowych medykamentach.
Owoce i liście stosowane w naparach obniżają temperaturę ciała.
Jak zbierać maliny i je suszyć ?
Owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu. Są delikatne dlatego trzeba być ostrożnym, by nam się w palcach nie zgniotły. Przez swoją delikatność trzeba być ostrożnym gdyż owoce malin delikatnie uszkodzone szybko puszczają sok i pleśnieją. Najlepiej jest zbierać je w słoneczny dzień do łubianki i od razu suszyć. Prawidłowo wysuszone owoce malin powinny zachować swoją barwę i piękny aromat.
Napar z owoców malin :
Szklanką wrzątku zalewamy 2 łyżki suszonych owoców malin.
Przykrywamy na 15 minut.
Po tym czasie przecedzamy napar.
Napar możemy pić gdy wystąpi gorączka, przeziębienie, grypa, angina, zapalenie oskrzeli w ilości do 3 szklanek na dobę.
Napar z liści malin :
Napar z suszonych liści malin ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, moczopędne, ściągające, rozkurczowe, przeciwgorączkowe, żółciopędne. Ze względu na działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie (zwłaszcza na macicę) naparu nie powinny nadużywać kobiety w ciąży. Napar będzie rewelacyjnym rozwiązaniem przy bolesnej miesiączce, ale trzeba pamiętać, że powinniśmy zacząć go pić na kilka dni przed pojawieniem się miesiączki. Szczególnie zalecany w stanach zapalenia jamy ustnej do płukania. Stosowanie naparu jest wskazane przy dolegliwościach trawiennych, biegunce, przeziębieniach, zapaleniach dróg moczowych.
Chcąc wykorzystać liście malin powinniśmy je zebrać na przełomie wiosny/lata. Liście powinny być młode, dobrze wyrośnięte i bez plam. Następnie zasuszone i dobrze przechowywane.
Liście malin ( 1 łyżka ) zalewamy wrzątkiem ( pół szklanki ) i przykrywamy na 15 minut.
Następnie przecedzamy i pijemy do 1 i 1/2 szklanki naparu dziennie. Wskazaniem do picia naparu jest nieżyt jelit i żołądka, zahamowanie biegunki, a przy zapaleniu jamy ustnej i gardła napar stosujemy do płukania.
Maliny szczególnie te późne odmiany utrzymują się na krzaczkach do pierwszych przymrozków. Warto więc pomyśleć, aby sobie choć trochę owoców zasuszyć bądź przygotować sok na jesienno/zimowe długie wieczory. A już jutro wyczekujcie wpisu o Maseczkach z malin (KLIK)
Uwielbiam maliny. Gdy je zbieramy zazwyczaj robię z nich swój syrop lub dżem. Nie przypuszczałam, że najlepiej jest je od razu suszyć. 🙂 Skorzystam z tych przepisów.
Ja na chwilę obecną jestem na etapie dżemów 😉
Uwielbiam maliny, jak w sumie większość owoców 😉