Menu
 • Dziś jest : 12 kwietnia 2024 Imieniny : Juliusza, Ludosława, Zenona
 • Menu

  Wspomaganie nerek od kuchni. Jaka dieta wspomoże nerki?

 • Nerki to organ, którego zadaniem jest oczyszczanie ludzkiego organizmu z toksyn oraz regulacja nawodnienia. Zazwyczaj doskonale sobie radzą z tym zadaniem, ale mimo wszystko warto o nie zadbać. Wśród codziennych pokarmów są takie, które mogą wspomóc pracę nerek. Zobacz, co warto mieć na talerzu, a czego lepiej unikać, aby nerki długo były zdrowe.

  Sól

  Jednym z największych wrogów nerek jest sód. Pierwiastek ten dostarczamy do organizmu głównie w formie soli kuchennej. Im mniej soli, tym zdrowiej dla nerek. Dlatego chcąc zrobić coś dla swojego zdrowia warto zmniejszyć ilość spożywanych solonych przekąsek oraz gotowych dań i przypraw z dużą ilością soli takie jak np. kostki rosołowe. Warto też ograniczyć dosalanie gotowych potraw. W przypadku osób zdrowych nie ma konieczności zupełnej rezygnacji ze słonych przysmaków, ale lepiej z nimi nie przesadzać.

  Przyprawy

  Nerki nie lubią niektórych związków chemicznych znajdujących się w ostrych przyprawach takich jak np. chili czy pieprz. Jeśli to tylko możliwe należy z nich zrezygnować lub ograniczyć i używanie. Wiele potraw będzie smakowało tak samo dobrze, jeśli zamiast chili doda się do nich łagodniejszych przypraw takich jak majeranek, natka pietruszki czy słodka papryka.

  Zioła

  Kolejną grupą produktów spożywczych, które mogą wspomóc pracę nerek są zioła. W sklepach można nabyć konkretne zioła takie jak korzeń pietruszki, skrzyp lub liście brzozy, które wspomagają zdrowie nerek. Jest też dostępna niejedna kompozycja ziół wspomagająca pracę nerek łącząca w sobie co najmniej kilka z wyżej wymienionych.

  Białko

  Jednym ze związków chemicznych mających zły wpływ na pracę nerek jest białko. W przypadku osób z chorobami nerek zalecana jest dieta z obniżoną zawartością pokarmów białkowych. Osoby zdrowe nie muszą ograniczać ilości spożywanego białka, ale nie powinny stosować diet wysokobiałkowych. Tego typu diety nie są zdrowe nie tylko dla nerek ale także dla całego organizmu.

  Napoje

  Głównym zadaniem nerek jest oczyszczanie organizmu z toksyn oraz regulacja gospodarki wodnej. Produktem, który powstaje w wyniku działania nerek jest mocz. Znajdują się w nim przede wszystkim usuwane z organizmu toksyny, produkty przemiany materii oraz woda. Im więcej wody dostarczamy organizmowi tym łatwiejszą pracę mają nerki. Dlatego bardzo ważne jest mądre nawadnianie organizmu. Przyjmuje się, że osoby dbające o nerki powinny pić codziennie około 2 litrów wody. W gorące dni ilość przyjmowanych napojów powinna jeszcze wzrosnąć. Najzdrowszym napojem jest woda, ale można również pić soki, kompoty lub ziołowe herbatki.

  Nerki to narząd filtrujący krew, którego zadaniem jest oczyszczanie naszego organizmu. Choć często o nich zapominamy, to pełnią w naszym ciele bardzo ważną rolę. Odkrywamy ją zazwyczaj wtedy, gdy pojawiają się problemy chorobowe. Warto jednak przypomnieć sobie o nerkach jeszcze przed możliwymi chorobami i dzięki odpowiedniej diecie dbać o nie przez całe życie.

  Bibliografia:

  Barbara Pyszczuk „Dieta w chorobach nerek przed dializą”
  Praca zbiorowa „Zdrowe nerki”
  Zofia Wieczorek-Chełmińska „Żywienie w chorobach nerek”

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *